Post sponsorowany

Ból głowy to jedna z najczęściej występujących dolegliwości na świecie. Przypadłość ta może być spowodowana zmęczeniem, głodem, stresem lub niepokojem. Sporadyczne bóle głowy nie są problemem, inaczej jest w przypadku regularnie występujących migren lub napięciowego bólu głowy. W tym ostatnim przypadku warto poszukać przyczyny dolegliwości, ponieważ może być ona symptomem innych chorób.

Z powodu bólu głowy, występującego przynajmniej raz w roku, cierpi około trzech czwartych osób na świecie. Przewlekły ból głowy, czyli taki, który trwa minimum dwa tygodnie, dotyka około 1,7-4% dorosłych ludzi. Natomiast migrena, czyli ból trwający do trzech dni, to przypadłość, na którą skarży się od 10 do 20% populacji, jednak w tym przypadku na tę dolegliwość częściej zapadają kobiety (źródło: dziennikzachodni.pl/artykuly-sponsorowane/a/czeste-bole-glowy-podpowiadamy-jak-z-nimi-walczyc,11917183/).

Napięciowe bóle głowy są spowodowane najczęściej przez stres, zmęczenie lub nieodpowiednią dietę. Dolegliwości trwają od kilkunastu minut do kilku godzin, mogą pojawiać się w nieregularnych odstępach, jednak nie częściej niż 15 razy w miesiącu. Ból napięciowy to przypadłość najczęściej dotykająca kobiety w wieku 25-30 lat. Szczyt zachorowań, także u mężczyzn, przypada około 40. roku życia (źródło: wyborcza.pl/TylkoZdrowie/7,137474,21347092,migrena-to-nie-jest-zwykly-bol-glowy-potrzebujesz.html).

Napięciowe bóle głowy – objawy

Napięciowy ból głowy może pojawiać się sporadycznie, jednak może również przejść w przewlekły napięciowy ból głowy. O takiej dolegliwości mówimy, gdy symptomy występują powyżej 15 dni miesięcznie średnio przez 3 miesiące lub trwają od 30 min do 7 dni. Napięciowy ból głowy ma charakter rozlany, opasujący, pojawia się najczęściej w okolicy czołowej, rzadziej ciemieniowej i potylicznej. To tępy, uciskowy lub gniotący ból o umiarkowanym nasileniu, niekiedy narastający do poziomu bólu migrenowego. Napięciowy ból głowy w większości przypadków nie ogranicza pacjentów, ponieważ nie wywołuje nudności czy wymiotów.

Napięciowe bóle głowy – jak sobie z nimi radzić?

Gdy napięciowe bóle głowy występują sporadycznie, czyli średnio raz w miesiącu, wówczas zalecane jest doraźne stosowanie leków przeciwbólowych (np. kwas acetylosalicylowy, ibuprofen czy paracetamol). W takiej sytuacji warto także wypróbować naturalne sposoby zwalczania dolegliwości – można skorzystać z aromaterapii, akupresury, masażu głowy i karku lub wziąć ciepłą, aromatyczną kąpiel.

Za tego typu dolegliwości często odpowiada stres, dlatego na napięciowe bóle głowy ćwiczenia relaksacyjne i joga są bardzo skutecznym lekarstwem.

Napięciowe bóle głowy – leczenie

W sytuacji, gdy napięciowe bóle głowy występują częściej niż sporadycznie lub zmienią się w stan przewlekły, niezbędna jest konsultacja lekarska (np. w gabinecie GeoMedical). Na wizytę lekarską należy się umówić, gdy ból się nasila lub stosowane leki przeciwbólowe nie działają. Na podstawie wywiadu lekarz dostosuje odpowiednią terapię. W większości przypadków wystarczy, gdy pacjent zmieni dietę, będzie się wysypiał i unikał stresu oraz używek (np. kawa, alkohol). Jednak w sytuacji, gdy napięciowemu bólowi głowy towarzyszą stany lękowe i depresja, niezbędne jest stosowanie leków przeciwdepresyjnych (np. amitryptylina, imipramina) lub leków przeciwlękowych (np. pochodne benzodiazepiny).

Napięciowy ból głowy najczęściej powodują stres, zmęczenie i bezsenność. W leczeniu tej dolegliwości bardzo ważne są metody relaksacyjne, ćwiczenia joga itp. Jednak czasami ból taki może być również symptomem innej chory (np. nadciśnienie tętnicze, uraz mechaniczny czy zatrucie). W takim przypadku niezbędna jest wizyta u lekarza i zastosowanie odpowiedniego leczenia.

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x