Zaskórniki są inaczej nazywane wągrami. To wykwity, które tworzą się na skórze głównie w okresie dojrzewania. Z powodu swojego nieestetycznego wyglądu dla wielu z nas są tematem wstydliwym.

Warto jednak dowiedzieć się, w jaki sposób powstają oraz jak można sobie z nimi radzić.

Jak powstają zaskórniki?

W naszej skórze znajdują się mieszki włosowo – łojowe. W najniższej części tych mieszków zachodzi proces keratynizacji czyli rogowacenia się skóry

W trakcie trwania procesu rogowacenia powstają nowe komórki, natomiast stare obumierają. Obumarłe komórki tworzą zrogowaciałą warstwę naskórka oraz ulegają regularnie samoistnemu złuszczaniu.

Złuszczanie się obumarłych komórek czyli keratynocytów to początkowa przyczyna powstawania zaskórników. Komórki naskórka u osób ze skłonnościami do powstawania wągrów są bardziej lepkie oraz łatwiej przylegają do siebie.

Jest to spowodowane większą lepkością łoju, a także aktywnością dodatnich i ujemnych jonów. Takie zlepione obumarłe komórki grupują się w warstwy i w ten sposób zapychają ujścia mieszków włosowych i tworzą wągry.

Ponadto zatkane ujścia porów skóry są idealną pożywką dla bakterii. Zaczynają się one bardzo szybko rozmnażać.

Powstają wtedy zaczerwienienia, stan zapalny oraz krosty.

Na pojawienie się zaskórników mają wpływ także:

  • zmiany hormonalne,
  • niewłaściwa dieta,
  • stres,
  • stosowanie kosmetyków nieodpowiednich dla danego typu skóry,
  • zanieczyszczenie środowiska,
  • przyjmowanie niektórych leków.

Rodzaje zaskórników

Wyróżnić możemy dwa rodzaje zaskórników: otwarte oraz zamknięte. Jak możemy je odróżnić?

Zaskórniki zamknięte

Zaskórniki zamknięte charakteryzują się drobnymi wypryskami. Mają kolor białyPowstają poprzez zamknięcie ujścia gruczołu przez proliferujące komórki warstwy rogowej naskórka.

Zaskórniki otwarte

Zaskórniki otwarte mają ciemną barwę. Charakteryzują się wydobywaniem z nich masy łojowo-rogowej.

Powstają w wyniku zastoju łoju oraz nadkażenia przez bakterie. Są niebezpieczne dla zdrowia, ponieważ mogą przekształcić się w wykwity grudkowo-krostkowe albo torbiele ropne. Należy je umiejętnie usuwać.

Zaskórniki – profilaktyka

Prawidłowa profilaktyka w zapobieganiu zaskórnikom jest niezwykle ważna. Należy codziennie oczyszczać twarz za pomocą np. toniku, płynu micelarnego czy mydła antybakteryjnego.

Następne po oczyszczaniu twarzy powinno się użyć kremu nawilżającego. Dzięki temu zredukuje się ilość produkowanego sebum. Można też zastosować peeling raz lub dwa razy w tygodniu w zależności od potrzeb skóry. Dzięki niemu złuszczy się naskórek.

Ograniczyć należy również spożywanie tłustych potraw. Z diety powinno się również wyeliminować słodycze.

Warto wiedzieć, żeby nie wyciskać zaskórników. Nie jest możliwe samodzielne oczyszczenie gruczołów.

Pozostałości wydzieliny mogą stać się pożywką dla bakterii oraz zostać przyczyną stanu zapalnego.

Nie powinno się także przebywać w miejscach mocno zaparowanych. Nadmierna rozgrzana skóra prowadzić może do rozszerzania porów.

Domowe sposoby na zaskórniki

W celu pobycia się wągrów oraz zapobiegania ich powstawaniu przede wszystkim:

  • Nie korzystaj z podrażniających oraz wysuszających skórę kosmetyków. Wybieraj produkty nie zawierające w swoim składzie metanolu oraz alkoholuPamiętaj, że mydła powodować mogą łuszczenie się skóry, a także zapychanie porów martwymi komórkami naskórka.
  • Nie stosuj gęstych oraz natłuszczających kremów nawilżających.
  • Złuszczaj skórę kremem albo płynem z kwasem salicylowym. Rób to regularnie. Dzięki temu można pozbyć się martwych komórek. Kwas salicylowy wnika wgłąb porów i poprawia ich kształt. Dzięki temu sebum wydostaje się na powierzchnię.
  • Kup w aptece niedrogi olejek pichtowy oraz petroleum lub naftę kosmetyczną. Wymieszaj 1 ml tego olejku z 40 ml nafty, następnie namocz wacik. Przecieraj nasączonym wacikiem twarz. Ze względu na specyficzny zapach substancji możesz po nasączeniu nią twarzy przemyć ciepłą wodą, a następnie użyć kremu nawilżającego.
  • Możesz stosować też tonik aspirynowy – w celu jego przygotowania toniku w 100 ml wody rozpuść 15 tabletek aspiryny. Do mikstury możesz dodać glicerynę albo olejek pichtowy – wspomoże to działanie antybakteryjne. Taki tonik można przechowywać w lodówce przez mniej więcej 2 tygodnie.

 

Źródła:

www.laroche-posay.pl/artykul/jak-sie-pozbyc-zaskornikow/a32380.aspx

www.medonet.pl/zdrowie,zaskorniki—jak-powstaja–charakterystyka–wystepowanie–profilaktyka,artykul,1726277.html

www.poradnikzdrowie.pl/uroda/twarz/jak-pozbyc-sie-zaskornikow-wagrow-i-rozszerzonych-porow-aa-bmLJ-5PHd-duES.html

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x