Choć zaćma to najczęściej diagnozowane schorzenie wzroku w Polsce i na całym świecie, wciąż wiele osób trafia do okulisty w bardzo zaawansowanym stopniu choroby. Strach przed diagnozą i operacją jest zupełnie nieuzasadniony, gdyż usunięcie zaćmy to zabieg bezinwazyjny i zupełnie bezpieczny także dla osób w zaawansowanym wieku. Operacje wykonywane u stulatków to nie mit i legenda, a codzienność w pracy wielu chirurgów okulistów.

 

Co to jest zaćma oka?

 

Nazywanie zaćmy chorobą to dla wielu lekarzy zbyt duże uproszczenie, gdyż uważa się, że zaćma nabyta to proces zupełnie naturalny, nieodzownie związany z upływem czasu. Zaćma zwana inaczej kataraktą to zmętnienie soczewki oka, które najczęściej dotyka osoby po 55. roku życia. Na soczewce pod wpływem przemiany materii powstają małe plamki i zamglenia, które stopniowo osłabiają pole widzenia. Mówimy wtedy o tzw. zaćmie starczej lub nabytej, lecz warto wspomnieć także o zaćmie wrodzonej, którą najczęściej diagnozuje się u noworodków. Przyczyną jej powstania może być podłoże genetyczne lub wpływ leków, które były spożywane przez matkę w okresie ciąży. Dzieci, u których diagnozuje się zaćmę wrodzoną, mają problemy z widzeniem, a czasami na źrenicy pojawia się szara plamka. Objawem zaćmy wrodzonej może być oczopląs lub odruch oczno-palcowy, który polega na ucisku oka dłonią.

 

Zmętnienie soczewki oka przyczyny.

 

Dużo częściej mamy do czynienia z zaćmą nabytą, gdzie najczęstszą przyczyną zmętnienia soczewki oka jest wiek, lecz zdarza się, że za kataraktę odpowiedzialne są też inne czynniki. Wśród nich, coraz częściej wymienia się cukrzycę (chorobę naszej cywilizacji), brak aktywności fizycznej, przyjmowanie niektórych leków lub czynniki zewnętrzne takie jak przebyte urazy oka.

 

Zaćma oka objawy.

 

Choć rozwijająca się zaćma daje dość jasne sygnały, aby mieć pewność, że doszło do zamglenia soczewki oka, należy skonsultować się z lekarzem okulistą.

 

Do najczęściej występujących objawów zaćmy zalicza się:

  • pogorszenie jakości widzenia, uczucie widzenia jak za mgłą,
  • problemy z określeniem odległości pomiędzy przedmiotami,
  • trudności w widzeniu po zmroku,
  • podwójne widzenie obiektów,
  • nadwrażliwość na zbyt ostre światło.

 

Objawów zaćmy związanych z pogorszeniem jakości widzenia nie można korygować za pomocą okularów czy soczewek kontaktowych. Nie oznacza to jednak, że nie jesteśmy w stanie poprawić jakości widzenia, które jest kluczowe do utrzymania świetnej kondycji zdrowotnej i psychicznej. Odzyskanie dobrego wzroku to szansa na powrót do dawnych aktywności, możliwość bezpiecznego prowadzenia samochodu lub podróżowania.

Zaćma oczna – leczenie.

 

Jedynym możliwym sposobem na likwidację zaćmy jest poddanie się interwencji chirurgicznej, która polega na usunięciu zamglonej soczewki i zastąpieniu jej sztucznym odpowiednikiem. Choć zabieg ten dla wielu osób brzmi niepokojąco, prawdą jest, że operacja usunięcia katarakty to operacja mało inwazyjna, wykonywana powszechnie na całym świecie. Sam zabieg trwa około 25 minut i wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Do operacji konieczne jest niewielkie nacięcie i założenie szwów, co nie jest bolesne ani niebezpieczne. Wiele pacjentów zgłasza jedynie niewielki dyskomfort w czasie operacji i po jej zakończeniu.

 

Usunięcie zaćmy na oku – zalecenia po operacji.

 

Żadnego zabiegu okulistycznego nie wolno bagatelizować, tym bardziej jeśli operacja dotyczy osoby w podeszłym wieku. W każdym przypadku niedopuszczalne jest prowadzenie samochodu bezpośrednio po zabiegu oraz podnoszenie zbyt ciężkich przedmiotów, nawet na czas ok. jednego miesiąca po operacji. Ten okres rekonwalescencji dotyczy także sportowców lub osób, które są wyjątkowo aktywne fizycznie. Przez kilka dni po zabiegu konieczne będzie zakraplanie oczu oraz nienadwyrężanie oczu zbyt długim wpatrywaniem w ekran monitora.

 

Profilaktyka schorzeń wzroku.

 

Istnieje wiele dobrych zwyczajów, które warto wdrożyć, aby długo cieszyć się dobrym wzrokiem. Zaleca się, aby osoby od 18 do 60 roku życia badały wzrok co 2 lata, a w późniejszym wieku należy odwiedzać okulistę co 12 miesięcy. Aby zachować doskonałą kondycję wzroku, warto zwrócić uwagę na dietę, w której nie powinno zabraknąć produktów bogatych w witaminy A, C, E oraz D i B. Witaminy te zapobiegają rozwojowi chorób oczu, a także pielęgnują tkanki, z których zbudowane są nasze oczy. Spędzając dużo czasu przed monitorem, zaleca się wykonywać regularne przerwy, ćwiczyć wzrok praktykując patrzenie w dal lub zamknięcie powiek nawet na krótki czas.

 

Gdzie wykonać zabieg usunięcia zaćmy?

 

Jeśli już zaćma zostanie zdiagnozowana, należy niezwłocznie poddać się operacji usunięcia zamglonej soczewki. Długie terminy na operację na NFZ sprawiają, że wiele osób zbyt późno usuwa zaćmę, co może w konsekwencji prowadzić do rozwoju innych chorób, a nawet całkowitej utraty wzroku. Warto szukać klinik okulistycznych, w których nie będziemy musieli zbyt długo czekać, takich jak Tesin Medic Clinic, gdzie w ramach umowy transgranicznej możemy wykonać zabieg usunięcia zaćmy, refundowany przez NFZ.

 

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x