Wszawica to powszechna choroba pasożytnicza. Występuje na całym świecie i może dotyczyć dosłownie każdego, kto ma styczność z większymi skupiskami ludzi. Błędem jest traktowanie jej jako tabu albo przekonanie, że dotyka wyłącznie niektórych grup społecznych, na przykład dzieci z ubogich rodzin czy osób bezdomnych. Mogą na nią chorować zarówno dzieci, jak i dorośli, biedni i bogaci. Wszy niezwykle łatwo przenoszą się z jednego człowieka na drugiego, dlatego transmisji choroby sprzyjają kontakty z innymi zarażonymi. Należy jednak pamiętać, że współcześnie dostępne są różne preparaty na wszy o wysokiej skuteczności działania. Nie tylko pomagają w zwalczaniu choroby, ale również w jej skutecznym zapobieganiu.

Gdzie można zarazić się wszawicą?

Wszawica może panować wszędzie, gdzie przebywa dużą ilość osób. Często słyszy się, że przestrzegani są przed nią rodzice dzieci uczęszczających do żłobków, przedszkoli oraz szkół. Rzeczywiście u dzieci, które podczas wspólnej zabawy rzadko zachowują pomiędzy sobą dystans, wszawica rozprzestrzenia się wyjątkowo łatwo. Należy jednak zwrócić uwagę, że jej zwalczanie również jest zdecydowanie łatwiejsze niż w przeszłości. Ułatwiają to skuteczne preparaty na wszy dostępne pod różnymi postaciami. Mnogość takich produktów pozwala wybrać preparat najlepiej wpisujący się w oczekiwania konkretnego pacjenta.

Warto przy tym pamiętać, że wszawica równie łatwo może rozprzestrzeniać się wśród osób dorosłych. Wystarczy kontakt z osobą, która już jest zarażona. To może mieć miejsce w pracy, w domu, w gronie znajomych, na koncercie itd.

Kiedy stosować preparaty na wszawicę?

Przyczyną choroby są niewielkie owady pasożytujące na owłosionej skórze człowieka. Wszy żywią się krwią, a ich ukąszenia powodują uciążliwe swędzenie i pieczenie skóry. Samo rozpoznanie choroby początkowo może być trudne, bo zarówno wszy, jak i składane przez nie jaja, czyli gnidy są niewielkie. Ich usunięcie ze skóry głowy oraz włosów jest utrudnione przez wydzielaną przez nie, lepką substancję, która mocne je do nich przytwierdza. Jednak współcześnie dostępne preparaty na wszy są w stanie uporać się z problemem.

Jakie preparaty na wszy warto stosować?

Przy rozpoczęciu terapii przeciwko wszawicy należy pamiętać, że leczeniem powinna zostać objęta cała rodzina. Tylko wtedy problem będzie mógł zostać wyeliminowany skutecznie. Preparaty na wszy mogą przybierać różną postać. To mogą być szampony, płyny, pianki, spraye oraz wiele innych produktów. Część z nich zaleca się stosować w połączeniu z innym produktem w celu zwiększenia efektu terapeutycznego. O takim zaleceniu można dowiedzieć się z ulotki. Niektóre preparaty na wszy można stosować w celu zapobiegania chorobie.

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x