Wózek inwalidzki stanowi niezbędny sprzęt dla osób cierpiących z powodu niepełnosprawności ruchowej, a także osób schorowanych i starszych, których zakres ruchów nie pozwala na swobodne poruszanie się. Zakup wózka inwalidzkiego może nie rzadko stanowić wysokie obciążenie dla budżetu pacjenta. W zależności od potrzeb osoby niepełnosprawnej może ona wymagać specjalistycznego lub klasycznego sprzętu. Zapraszamy do zapoznania się z treścią artykuły, aby bardziej zagłębić się w temat kosztów oraz finansowania wózków inwalidzkich.

Ile kosztuje wózek inwalidzki?

Koszt zakupu wózka inwalidzkiego jest ściśle uzależniony od jego rodzaju. W zależności, czy będzie to wózek klasyczny, aktywny czy elektryczny jego cena może różnić się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Manualne rozwiązania są znacznie mniej kosztowne niż w przypadku elektrycznych wózków inwalidzkich. Klasyczny wózek inwalidzki jest wydatkiem w okolicach od 1000 do 3000 złotych.

Najbardziej kosztownym rozwiązaniem są wózki inwalidzkie elektryczne. Ich cena zależy od czasu ładowania, prędkości oraz rodzaju akumulatora. Zakup takiego rodzaju wózka wymaga większych nakładów pieniężnych niż w przypadku wózków manualnych. Niekiedy jest to jednak jedyne rozwiązanie umożliwiające osobie niepełnosprawnej funkcjonowanie w życiu codziennym i poruszanie się. Ceny elektrycznych wózków inwalidzkich są równoznaczne z kosztem rzędu kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Jak dostać wózek inwalidzki za darmo?

Niepełnosprawność wymaga specjalistycznych rozwiązań, aby móc powrócić do podstawowych obowiązków życiowych. Niekiedy koszt zakupu wózka inwalidzkiego znacznie przewyższa możliwości finansowe gospodarstwa domowego. Czy istnieje możliwość, aby otrzymać wózek inwalidzki za darmo? Miejscowe domy pomocy oraz organizacje non-profit pomagają w zapewnieniu nieodpłatnego wózka inwalidzkiego dla osoby potrzebującej. Jednak nie jest to jedyny sposób, w który można uzyskać niezbędny sprzęt bez ponoszenia kosztów jego zakupu.

Możliwym jest uzyskanie refundacji na zakup wózka inwalidzkiego nawet w 100% kwoty. Według obowiązujących w 2022 roku zasad, limit refundacji manualnego wózka inwalidzkiego wynosi 1700 złotych oraz 3000 zł w przypadku specjalistycznego wózka inwalidzkiego. Pozwala to na zakupienie podstawowego, klasycznego wózka bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Dofinansowanie wózka inwalidzkiego na NFZ przysługuje raz na cztery lata (w przypadku osób dorosłych) oraz raz na trzy lata (w przypadku dzieci).

Dofinansowanie do wózka inwalidzkiego – komu przysługuje?

Wózek inwalidzki jest niezbędnym rozwiązaniem dla osób niepełnosprawnych, a także osób, które nie są w stanie poruszać się o własnych siłach. Niestety nie każdej osobie chorej lub niepełnosprawnej przysługuje możliwość dofinansowania do wózka inwalidzkiego. Warunkiem niezbędnym, aby otrzymać refundację jest posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego ZUS. Ponadto refundacja może obejmować całą kwotę do wysokości ustawowego limitu lub część jej kosztów, co jest ściśle uzależnione od rodzaju wózka.

Dofinansowanie NFZ obejmuje klasyczne modele wózków ręcznych, modele składane, dziecięce oraz specjalistyczne wózki inwalidzkie dla dorosłych (w tym wózki elektryczne). Otrzymanie refundacji NFZ jest możliwe wyłącznie po uprzednim otrzymaniu odpowiedniego skierowania od lekarza o określonej specjalizacji. Zlecenie na klasyczny (manualny) wózek inwalidzki zostanie wystawione przez lekarza pierwszego kontaktu, natomiast uzyskanie refundacji na elektryczny wózek inwalidzki, wymaga wcześniejszej wizyty i zalecenia wystawionego przez ortopedę, neurologa, chirurga, geriatrę lub lekarza innej specjalizacji, odpowiedzialnego za tę decyzję.

Czy można dostać wózek inwalidzki elektryczny za darmo?

Cena elektrycznego wózka inwalidzkiego znacznie przewyższa górny limit dofinansowania NFZ. Całkowite dofinansowanie do zakupu specjalistycznego wózka inwalidzkiego wynosi 3.000,00 złotych. Jednak może okazać się, że cena sprzętu znacznie przewyższa tę kwotę. W tym przypadku pacjent powinien dopłacić wymaganą różnicę. Istnieje również możliwość przeprowadzenia zbiórki charytatywnej, której dochody zostaną przeznaczone na zakup specjalistycznego wózka inwalidzkiego, a niepełnosprawny nie będzie musiał dzięki temu ponosić dodatkowych kosztów. Takie rozwiązanie jest popularne w szczególności, gdy chory lub niepełnosprawny potrzebuje wysoce specjalistycznego sprzętu, którego cena znacznie przewyższa możliwości finansowe przeciętnego Polaka.

Gdzie znaleźć odpowiedni wózek inwalidzki?

Wybór odpowiednio dostosowanego do potrzeb osoby niepełnosprawnej wózka inwalidzkiego jest kluczowe, aby zapewnić jej wygodę i swobodę poruszania się. Podczas zakupu sprzętu należy pamiętać o dokładnym dostosowaniu jego wymiarów do wzrostu oraz wagi pacjenta. Odpowiednio przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych sklepy medyczne, pozwolą wybrać najlepsze wózki inwalidzkie indywidualnie przystosowane dla każdego pacjenta.

Niezbędne jest, aby wózek inwalidzki był wygodny dla osoby niepełnosprawnej i nie powodował uczucia dyskomfortu. Dobre dopasowanie rozmiaru wózka pozwoli na osiągnięcie jak najmniej ograniczonego zakresu ruchów oraz swobodne poruszanie się w przestrzeni. Warto rozważyć dodatkowe możliwości, jakie daje sklep ze sprzętem rehabilitacyjnym, chociażby w zakresie dodatkowych akcesoriów pomagających w codziennych czynnościach osobom, które zmagają się z niepełnosprawnością ruchową. Ponadto pomoc doświadczonych fizjoterapeutów będzie nieoceniona podczas dostosowywania parametrów sprzętu do indywidualnych potrzeb pacjentów.

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x