Odpowiednia diagnostyka obrazowa pozwala lekarzowi zdiagnozować występujące nieprawidłowości, których nie można dostrzec gołym okiem. Wykorzystywana jest w różnych dziedzinach medycyny. Obecnie odgrywa ona kluczową rolę również w leczeniu stomatologicznym. Tomografia wykonywana jest za pomocą tomografu, w którym emitowane promieniowanie przybiera kształt stożka.

W jakich sytuacjach wymagane jest wykonanie tomografii stomatologicznej 3D oraz czym wyróżnia się ta metoda diagnostyczna?

Tomografia stomatologiczna 3D – nowoczesna metoda diagnostyczna

Tomografia stomatologiczna 3D znana również jako tomografia komputerowa wiązki stożkowej w skrócie CBCT to nieinwazyjne badanie pozwalające na szybkie i dokładnie zdiagnozowanie stanu uzębienia pacjenta i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Tomografia stomatologiczna umożliwia trójwymiarowe obrazowanie struktur tkanek szczęki. CBCT pozwala uzyskać obrazy o wyższej jakości przy krótszym czasie naświetlania. W trakcie wykonywania tomografii 3D wiązka promieniowania rentgenowskiego przemieszcza się wokół pacjenta, tworząc dużą liczbę małych obrazów, zwanych również widokami. Obrazy rejestrowane są pod różnymi kątami. Następnie z obrazów tych generowany jest wysokiej jakości obraz 3D, dzięki któremu lekarz stomatolog jest w stanie wdrożyć odpowiednią diagnostykę i przyśpieszyć leczenie występujących nieprawidłowości.

Kiedy wymagane jest wykonanie tomografii stomatologicznej 3D?

Tomografia stomatologiczna 3D wykorzystuje 10 razy mniejszą dawkę promieniowania jonizującego mimo to zapewnia znacznie dokładniejszy obraz badanych struktur niż klasyczne badanie. Tomografia komputerowa wiązki stożkowej pokazuje wyraźny trójwymiarowy obraz kości, krwi oraz tkanek miękkich. Wykonanie tomografii stomatologicznej 3D konieczne jest w przypadku:

  • diagnozowania schorzeń stawu skroniowo-żuchwowego;

  • rozpoczęcia leczenia implantologicznego czy kanałowego;

  • chorób dziąseł;

  • leczenia zaburzeń rozwojowych w obrębie czaszki;

  • wykrycia chorób przyzębia;

  • oceny stopnia zaawansowania próchnicy;

  • zlokalizowania źródła bólu bądź patologii;

  • konieczności wykonania operacji rekonstrukcyjnej;

  • oceny stanu szczęki, zatok, kanałów nerwowych, jamy nosowej.

Precyzyjna i skuteczna tomografia stomatologiczna CBCT

Tomografia komputerowa wiązki stożkowej to doskonała alternatywa dla badania rentgenowskiego w technologii 2D, zapewniając bardziej precyzyjne badanie i większe bezpieczeństwo pacjenta. Wykorzystywana jest w niemal każdej dziedzinie stomatologii, od ortodoncji, przez implantologię po protetykę czy chirurgię szczękowo-twarzową.

Tomografy stomatologiczne 3D to urządzenia najnowszej generacji, które umożliwiają zobrazowanie dowolnego obszaru – szczęki, żuchwy, zatok, stawu skroniowo-żuchwowego, a także pojedynczego zęba. We współczesnej diagnostyce zębów i szczęki stożkowa tomografia stomatologiczna CBCT to najskuteczniejsze badanie obrazowe. Uzyskanie obrazów o wysokiej jakości diagnostycznej powoduje, że tomografy coraz częściej można spotkać w placówkach medycznych.

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x