Każda placówka medyczna oferująca możliwość przeprowadzania bardziej i mniej skomplikowanych zabiegów, musi być zaopatrzona w podstawowe narzędzia chirurgiczne. Stanowią one wyposażenie gabinetów chirurgicznych i zabiegowych, od poradni pierwszego kontaktu dla dzieci i dorosłych, po praktyki specjalistyczne. Warto zadbać o najwyższy standard wyposażenia, co przekłada się zarówno na bezpieczeństwo pacjenta, jak i na komfort pracy lekarzy i pomocniczego personelu medycznego.

 

Narzędzia chirurgiczne do chirurgii ogólnej

Procedury z zakresu chirurgii ogólnej wykonywane są zarówno na szpitalnych salach operacyjnych, jak i w gabinetach zabiegowych przychodni lekarskich, rodzinnych i specjalistycznych. Lekarze pierwszego kontaktu oraz pielęgniarki wykorzystują je m.in. do zszywania ran, usuwania ciał obcych czy dokonywania inspekcji ran oraz zmienionych chorobowo miejsc.

Narzędzia wykonane są ze stali nierdzewnej chirurgicznej (stop 316L, odporny na działanie czynników zewnętrznych takich jak korozja i ścieranie). Znajdują się wśród nich narzędzia jednorazowe oraz narzędzia wielokrotnego użytku, które sterylizować można również w stacjonarnych autoklawach.

Do podstawowych narzędzi chirurgicznych zalicza się m.in.:

  • Nożyczki chirurgiczne: dostępne w wielu kształtach (proste i zagięte) i w różnych opcjach ostrości (ostre, zaokrąglone, mieszane). W zależności od tych cech, pełnią one różne role – od precyzyjnego przycinania materiałów opatrunkowych po manipulowanie nicią chirurgiczną.
  • Pęsety chirurgiczne: ich kształt i wielkość odpowiada przeznaczeniu konkretnego narzędzia – główną rolą jest przytrzymywanie i naciąganie tkanek podczas zabiegów.
  • Kleszcze naczyniowe: służą do tymczasowego zamykania naczyń krwionośnych, których ciągłość została przerwana celowo (np. w trakcie zabiegu) lub w konsekwencji urazu, wypadku.

Szeroki wybór podstawowych narzędzi chirurgicznych do różnych zastosowań znajdziesz tutaj – w specjalistycznej hurtowni medycznej Mercant.

 

Laryngologiczne i okulistyczne narzędzia chirurgiczne

Narządy zmysłu stanowią osobną kategorię w chirurgii, z uwagi na swoją delikatną budowę oraz szczególne znaczenie dla zdolności percepcyjnych. Tutaj nie ma miejsca na błędy – brak precyzji może się zakończyć znacznym pogorszeniem jakości życia. To dlatego okulistyczne i laryngologiczne narzędzia chirurgiczne spełniać muszą najwyższe standardy – aby lekarz zyskiwał łatwość posługiwania się nimi a pacjent – gwarancję prawidłowo wykonanego zabiegu.

W tej kategorii hurtownia Mercant oferuje m.in.:

  • Pincety uszne i nosowe: służące do wyciągania ciał obcych i manipulowania w kanale słuchowym i nosowym.
  • Wzierniki nosowe i uszne: do inspekcji i diagnostyki.
  • Lusterka laryngologiczne: umożliwiające wygodny i bezpieczny wgląd we wnętrze gardła i krtani.
  • Haczyki laryngologiczne: służące do usuwania woszczyny z uszu.
  • Igły do usuwania ciał obcych: umożliwiające precyzyjne i nieinwazyjne usunięcie ciała obcego, które utkwiło w gałce ocznej czy powiece.

 

Haki i nici chirurgiczne

Konieczność użycia haków chirurgicznych pojawia się w momencie, gdy zachodzi potrzeba rozsunięcia tkanek w celu odsłonięcia pola manewrowego dla chirurga. Dochodzi do tego zazwyczaj podczas poważniejszych zabiegów i operacji, dokonywanych na wewnętrznych tkankach i organach. Od precyzji i jakości wykonania haków zależy bezpieczeństwo pacjenta, czas gojenia się rany pooperacyjnej i sposób, w jaki będzie się ona zrastać i zabliźniać. Dodatkowo odpowiednio wyprofilowany sprzęt znacznie ułatwia pracę lekarzowi.

Na sali operacyjnej i w gabinecie zabiegowym nie może również zabraknąć nici chirurgicznych i szwów. Są one niezbędne nie tylko w trakcie bardzo poważnych operacji, ale także podczas standardowych zabiegów: szycie niewielkiej rany, usuwanie drobnych zmian na ciele, zabezpieczanie skaleczeń. Hurtownia Mercant oferuje najwyższej klasy nici chirurgiczne Dafilon, cenione od lat przez chirurgów i lekarzy innych specjalizacji. Dostępne są:

  • Nici niewchłanialne: naturalne, syntetyczne lub stalowe, wykorzystywane w poważniejszych zabiegach, mocne i wytrzymałe.
  • Nici rozpuszczalne: niewymagające usuwania, ulegające naturalnej degradacji w ciele człowieka, stosowane zwłaszcza w zabiegach na organach wewnętrznych, ale także w ginekologii, okulistyce czy chirurgii plastycznej.

 

Wybór sprawdzonych narzędzi chirurgicznych, polecanych przez specjalistów i wykonanych z bezpiecznych tworzyw, jest podstawą dobrostanu pacjenta po zabiegu oraz komfortu lekarza w trakcie jego wykonywania. Dlatego też warto zaufać profesjonalnemu dostawcy, znającemu tematykę wyrobów medycznych i potrafiącego doradzić w zakupie.

 

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x