Każda pojawiająca się choroba to duży problem. Gdy jednak pojawia się ta przewlekła, to dochodzi do tego kłopot z finansowaniem leczenia i opieki nad chorym. Dużym wydatkiem finansowym są środki higieniczne przeznaczone dla chorych borykających się z nietrzymaniem moczu. Pampersy dla dorosłych kosztują niemałe pieniądze, ale nie każdy wie, że można starać się o dofinansowanie z NFZ. Dowiedz się więcej na ten temat!

Pampersy dla dorosłych – czym jest refundacja NFZ?

Opieka nad chorym to bardzo trudne zadanie i zwykle wymaga sporych nakładów finansowych. Jeśli do tego dochodzi nietrzymanie moczu, to koszty znacznie wzrastają. Na szczęście można je znacząco obniżyć.

Refundacja pampersów, czyli dofinansowanie do ich zakupu to świadczenie z NFZ, o które mogą ubiegać się chorzy lub opiekunowie w ich imieniu. Refundacja to częściowy zwrot kosztów zakupu środków higieny przeznaczonych dla chorych cierpiących na nietrzymanie moczu. Mogą to być między innymi: pampersy dla dorosłych, podkłady higieniczne chroniące materace przed zalaniem i zabrudzeniem, pieluchomajtki, worki stomijne czy cewniki. Pełny wykaz środków pomocniczych można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia.

Ministerstwo Zdrowia ustaliło także katalog schorzeń, przy których można ubiegać się o takie dofinansowanie. Wśród nich znajdują się między innymi: problemy z układem moczowym, niepełnosprawność, różnego rodzaju choroby otępienne, schorzenia onkologiczne, wady wrodzone czy też stany pourazowe.

Choć kwota maksymalnej, możliwej do uzyskania refundacja NFZ jest co roku publikowana przez Ministerstwo Zdrowia, to tylko nieliczni mają prawo do otrzymania jej 100%. Na liście osób uprawnionych do najwyższej refundacji są inwalidzi wojskowi i wojenni oraz osoby represjonowane. W ramach dofinansowania NFZ można zakupić 90 pampersów miesięcznie.

Pampersy dla dorosłych – jak uzyskać refundację NFZ?

Uzyskanie dofinansowania nie jest trudne, ale niestety wymaga zaangażowania. Chcąc otrzymać refundację z NFZ, pierwsze kroki należy skierować do lekarza rodzinnego lub do lekarza specjalisty prowadzącego pacjenta. Lekarz wystawia pisemne zlecenie na środki higieniczne, z którym należy udać się do najbliższego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Dla niektórych może to być prawdziwa wyprawa, bo chorzy zwykle nie są w stanie sami się tam udać, a opiekunowie często nie mogą zostawić chorego bez opieki. Na szczęście pisemne zlecenie od lekarza może dostarczyć do NFZ każdy. Można więc poprosić kogoś z rodziny, przyjaciół lub sąsiadów. Zlecenie może też być wysłane pocztą, ale to raczej ostateczność, bo ktokolwiek złoży zlecenie osobiście, to od razu odbierze potwierdzenie złożenia zlecenia i otrzyma kartę comiesięcznego zaopatrzenia.

Z taką kartą można natychmiast udać się do apteki lub do sklepu medycznego i to zarówno do tego stacjonarnego, jak i internetowego, by zakupić pampersy dla dorosłych. Sklep musi oczywiście posiadać podpisaną umowę z NFZ.

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x