Właściwa dieta to podstawa prawidłowego funkcjonowania organizmu. Spożywane przez nas produkty powinny charakteryzować się odpowiednią ilością wartości odżywczych i energetycznych. Niestety często w przypadku wielu okoliczności natrafiamy na problem spadku apetytu. Z pozoru drobna komplikacja, może nieść za sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Z pomocą wówczas przychodzi żywność specjalnego przeznaczenia medycznego, inaczej zwana jako nutridrinki. Czym są nutridrinki? Jaki jest ich skład? W jakich okolicznościach się sprawdzą? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi znajdą Państwo w poniższym artykule.

Nutridrinki – czym tak właściwie są?

Nutridrinki to produkty dostępne na rynku, które stanowią realną pomoc w problemie utraty apetytu. Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego w łatwo przyswajalnej formie płynu, to preparat postępowania dietetycznego w wielu kłopotliwych sytuacjach. Nutridrinki pozwalają zadbać o odpowiedni stan nawodnienia pacjenta czy też eliminują ryzyko wystąpienia niedoborów składników odżywczych w diecie. Płyny są bogate w wysoką ilość energii, zawierają witaminy, które podczas ubogiej diety są niezbędne dla prawidłowej pracy organizmu. Nutridrink może być stosowany jako uzupełnienie diety, a w skrajnych przypadkach jej podstawę. Przed rozpoczęciem użytkowania, warto zasięgnąć porady lekarza. Preparat nie jest przeznaczony do stosowania pozajelitowego.

Jakie substancje odżywcze zawierają nutridrinki?

Na fenomen nutridrinków wpływa ich bogaty skład. Dostępne na rynku produkty to płyny zawierające dużą dawkę białka mleka krowiego, co wpływa na właściwe funkcjonowanie układu immunologicznego. Skład uwzględniający wodorofosforan magnezu działa przeciwbólowo, co z pewnością docenią osoby borykające się z przewlekłymi migrenami czy nerwobólami. Fluorek sodu z kolei wpłynie pozytywnie na układ kostny, zwłaszcza w problemach natury stomatologicznej. Wśród cennych składników, zawartych w nutridrinkach wymienić należy również: chlorek chromu, cytrynian potasu, siarczan cynku, chlorek choliny, jodek potasu, siarczan manganu, glukonian miedzi,  czy chlorowodorek pirydoksyny. Żywienie medyczne jest bogate w witaminy z grupy A, D, E, K, C, kwas foliowy czy biotynę. Mnogość pozytywnie oddziałujących na organizm substancji pozwala monitorować podaż płynów, a także zadbać o ewentualne niedobory. Dzięki dużej dawce węglowodanów produkt skutecznie syci i wzmacnia organizm. Skład nutridrinków może się różnić, dlatego w zależności od wybranej propozycji, koniecznie należy upewnić się czy produkt zawiera najważniejsze składniki.

Nutridrinki – dla kogo?

Powodów stosowania nutridrinków może być kilka. Preparaty są przeznaczone między innymi dla osób, którym z powodów zdrowotnych grozi utrata na wadze. W skrajnych przypadkach nutridrinki mogą stanowić jedyne źródło pożywienia, co oczywiście należy uprzednio skonsultować z lekarzem specjalistą. Produkty nutridrink posłużą więc osobom starszym czy borykającym się z problemem gryzienia, przeżuwania lub też niską przyswajalnością produktów odżywczych. Osoby starsze, często mieszkające same nie przykładają odpowiedniej wagi do swojej diety. Ich ograniczenie mobilności jest również przesłanką, aby do diety wprowadzić więcej wartościowych składników. Preparat odżywczy może okazać się pomocny w chorobach układu pokarmowego, schorzeniach neurologicznych czy u osób z nowotworami. Stosowanie nutridrinków w chorobach przewlekłych wymagających hospitalizacji należy skonsultować z lekarzem.

Na nutridrinki mogą zdecydować się osoby dotknięte nadwagą i otyłością, które cierpią na niedożywienie jakościowe. Oprócz zwykłego, widocznego gołym okiem niedożywienia, występuje również forma trudniejsza do zdiagnozowania. Organizm osoby z nadmierną tuszą nie jest w stanie odpowiednio zagospodarować składniki odżywcze, co naraża na duże, niebezpieczne dla życia niedobory.

 

Jak dawkować i przygotowywać produkt do spożycia?

Nutridrinki to produkty, które można znaleźć zarówno w aptekach stacjonarnych, internetowych, jak i na wielu innych platformach. Przed rozpoczęciem kuracji należy sprawdzić sposób użycia. Produkt gotowy nie wymaga większego przygotowania, jednak warto stosować się do kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim nutridrinki powinny być właściwie przechowywane – w chłodnym i suchym miejscu. Dostępne w zgrabnych i poręcznych buteleczkach 4 x 125 ml zmieszczą się wszędzie. Przed spożyciem należy dokładnie wstrząsnąć opakowaniem. Zaleca się pić w spokojnym, powolnym tempie. Najlepiej podawać schłodzony. W przypadku braku przeciwskazań preparaty można stosować zgodnie z zaleceniami przekazanymi przez producenta. Jak każdy produkt, mający wpływ na zdrowie, również stosowanie nutridrinków powinno być uzasadnione i skonsultowane ze specjalistą.

Właściwe żywienie to podstawa prawidłowego funkcjonowania organizmu. W poważnych chorobach, które niosą ze sobą niedobory lub spadek masy ciała, nie należy bagatelizować problemu. Zdrowie jest najwyższą wartością, o którą należy dbać na każdym etapie życia. Nutridrinki to pomocna dłoń dla tych, którzy czują się bezradni.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x