Szybki postęp technologiczny ma wpływ na wiele dziedzin życia w tym na nowoczesne metody leczenia wzroku.Współczesna okulistyka korzysta z najnowszych urządzeń ułatwiających diagnostykę i leczenie wad wzroku. Rozwój w tej dziedzinie przynosi wiele korzyści osobom zmagającym się z chorobami wymagającymi okulistycznej interwencji.
Coraz większa skuteczność, szybkość powrotu do zdrowia po zabiegu i możliwie jak najmniejsza inwazyjność nowoczesnych zabiegów sprawia, że stają się one coraz bardziej popularne i upowszechniane.
Nowoczesne metody leczenia wzroku z użyciem urządzeń laserowych
Podstawą do zastosowania konkretnej metody leczenie zawsze musi być specjalistyczne badanie diagnozujące. Dzięki niemu możliwe będzie odpowiednie dobranie sposobu eliminacji wady i dostosowanie go do potrzeb pacjenta. Najnowocześniejsze metody usuwania wad wzroku opierają się głównie na użyciu innowacyjnych urządzeń laserowych. Pierwszą z metod, jaką omówimy, będzie refrakcyjna operacja laserowa, znana w skrócie procedurą LASIK (Laser-Assisted in situ Keratomileusis). Sprawdza się w leczeniu astygmatyzmu oraz krótkowzroczności i dalekowzroczności. Polega na modyfikacji głębokich warstw rogówki po nacięciu zewnętrznej jej części.
Cały zabieg zamyka się w 20-30 minutach. Po prawidłowo wykonanym zabiegu odczuwany w związku z ingerencją lasera dyskomfort mija po upływie doby. Kolejną metodą jest fotokeratektomia refrakcyjna (PRK) polegająca na usunięciu nabłonka rogówki i modelowaniu jej zewnętrznych warstw przy użyciu lasera ekscymerowego. Wykonuje się ją przy znieczuleniu miejscowym, a regeneracja nabłonka trwa kilka dni. Na koniec na oko nakładany jest środek w postaci opatrunkowej soczewki kontaktowej, mający za zadanie przyspieszyć gojenie. W odróżnieniu od techniki LASIK podczas jednego zabiegu jest możliwe leczenie tylko jednego oka.
Przy leczeniu odwarstwiania siatkówki, zmian zakrzepowych w jej obrębie oraz powikłań po cukrzycy – retinopatii cukrzycowej, pomocne okazują się zabiegi fotokoagulacji laserowej. Metoda opiera się na kontrolowanym wywoływaniu mikrouszkodzeń siatkówki z użyciem błysku światła lasera. Dzięki temu w miejscu mikrouszkodzenia dochodzi do zrastania siatkówki przy jednoczesnej eliminacji naczyń krwionośnych dotkniętych patologicznymi zmianami.
Przeciwwskazania do użycia metody laserowej
Laserowe techniki leczenia są stosunkowo szybkie i pozwalają na leczenie większości wad narządu wzroku. Są jednak sytuacje, w których jego zastosowanie jest ograniczone. Przede wszystkim ograniczeniem może być wiek. Zabiegom poddawane mogą być osoby w wieku od 20 do 55 lat. Kolejnym przeciwwskazaniem jest wykonywanie zabiegu u osób, które cierpią też na inne wady lub zmagają się ze stanami zapalnymi oczu. Oprócz tego zastosowanie leczenia laserowego może być ograniczone przez różnego rodzaju schorzenia: laryngologiczne, reumatologiczne czy hematologiczne. Nie zaleca się też stosowania lasera u osób z rozrusznikiem serca oraz kobiet w ciąży.
Ortokeratologia – niechirurgiczna metoda leczenia
Metody usuwania wad wzroku z pominięciem interwencji chirurgicznej mogą opierać się na użyciu soczewek ortokorekcyjnych indywidualnie dostosowanych do każdego pacjenta. Ich dużą zaletą jest fakt, że zakłada się je tylko na noc. Ich zadaniem jest modyfikacja kształtu rogówki, co pozwala osobie z wadą wzroku na rezygnację z okularów i soczewek stosowanych za dnia. Ortokorekcja hamuje też rozwój choroby, przez co szeroko wykorzystywana jest w leczeniu wad wzroku u dzieci.
Więcej informacji znaleźć można na https://blikpol.pl/wady-wzroku-metody-usuwania