Produkcja gazów w jelitach jest procesem naturalnym, a jednak w niektórych sytuacjach ich nadmierne powstawanie może prowadzić do bardzo dużego dyskomfortu. Wzdęcia, bóle brzucha oraz, co najgorsze, nieprzyjemny zapach – w wielu przypadkach towarzyszą zwiększonej produkcji gazów jelitowych. Jakie są przyczyny takich patologii i jak można sobie z nimi skutecznie radzić?

Czym są gazy jelitowe?

Gazy jelitowe to mieszanina gazów gromadząca się w jelitach, których nadmiar wydalany jest przez odbyt. Wyróżniamy trzy rodzaje gazów jelitowych:

  • produkty fermentacji bakterii znajdujących się w jelitach;
  • gazy spożywane wraz z pożywieniem;
  • gazy pochodzące z napojów gazowanych.

I choć powstawanie gazów jest zjawiskiem naturalnym, gdy dochodzi do ich nadmiernej produkcji, pojawia się dyskomfort w różnych sytuacjach, np. w pracy czy podczas spotkania z przyjaciółmi. Nadmierne gazy powodują także inne dolegliwości, takie jak bóle brzucha czy wzdęcia.

Przyczyny nadmiernej produkcji gazów w jelitach

Najczęstszą przyczyną powstawania nadmiernych gazów jest nieodpowiednia dieta. Wśród produktów, które mogą się do tego przyczynić, wyróżniamy:

  • rośliny strączkowe;
  • warzywa kapustne;
  • produkty z dużą ilością błonnika;
  • owoce, które zawierają dużą ilość cukrów prostych, np. śliwki, brzoskwinie.

Gazy jelitowe stanowią produkt uboczny procesu trawienia, podczas którego niestrawione substancje metabolizowane są przez bakterie jelitowe. Oczywiście spożywanie powyższych produktów nie każdemu zaszkodzi w podobnym stopniu. Warto również unikać nawyków, prowadzących do zwiększonego połykania powietrza, np. palenia papierosów, żucia gumy. Mogą one również doprowadzić do nadprodukcji gazów.

Czasem jednak zwiększone gromadzenie się gazów w jelitach może oznaczać poważniejsze problemy, które będą wymagały konsultacji lekarskiej.

Jakie choroby wywołują nadmierną produkcję gazów?

Wśród schorzeń wywołujących nadmierne gazy wyróżniamy między innymi:

  • zespół jelita drażliwego;
  • zaburzenia wchłaniania i nietolerancje pokarmowe;
  • celiakię;
  • przerost bakteryjny jelita cienkiego.

Jak radzić sobie z nadmiernymi gazami?

Jeżeli nasz organizm nie toleruje produktów wzdymających, najlepiej jest z nich zrezygnować. Gdy nadmierne gazy bardzo nam dokuczają, warto też pozbyć się złych nawyków, które sprzyjają zwiększonemu pochłanianiu gazów z powietrza, np. palenia papierosów czy rozmawiania przy jedzeniu. Czasem jednak przyczyna częstej nadprodukcji gazów leży w problemach zdrowotnych, a więc jeśli zauważymy, że problem pojawia się systematycznie bez konkretnej przyczyny, najlepiej skonsultować się z lekarzem.

Zarówno w przypadku przejedzenia, jak i innych przyczyn występowania nadmiernych gazów, dolegliwości można złagodzić za pomocą herbatek ziołowych lub naturalnych leków usprawniających trawienie i pracę jelit, takich jak Iberogast. Prowadzenie zdrowej, lekkostrawnej diety to kolejny punkt do zmniejszenia dyskomfortu i poprawy jakości życia, nawet przy chorobach przewodu pokarmowego.

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x