Koncentrator tlenu to urządzenie medyczne wykorzystywane do przeprowadzania tlenoterapii stosowanej przy chorobach układu oddechowego oraz niewydolnościowych. Niedobór tlenu może powodować duszności, przyśpieszanie pracy serca oraz szybsze poczucie zmęczenia – nawet przy niewielkim wysiłku. To, co dotychczas nie sprawiało pacjentowi problemu, przy niedotlenieniu organizmu, może stać się trudnością nie do pokonania bez właściwej terapii. Z tego artykułu dowiesz się, kiedy warto zdecydować się na wypożyczenie lub zakup koncentratora tlenu, jak działa koncentrator tlenu, oraz jaki model warto wybrać.

Kiedy stosować koncentrator tlenu?

Terapia tlenowa, to leczenie, któremu podlegają wszyscy pacjenci z niedoborem tlenu w organizmie. Aparaty tlenowe wspomagają oddychanie oraz uzupełniają niedobór. Oddychając, z powietrza atmosferycznego zdrowy człowiek otrzymuje około 21% tlenu – co jest wystarczające do normalnego funkcjonowania. Jednak w sytuacjach, kiedy w organizmie człowieka zaczyna go brakować, konieczne jest dostarczanie większych ilości, a tym samym utrzymywanie odpowiedniego stężenie tlenu we krwi. Istnieje spora ilość dolegliwości, które zaburzają dostawanie się tlenu do organizmu, korzystanie z terapii tlenowej jest wymagane w przypadku:

  • przewlekłej obturacyjnej choroby płuc,
  • choroby układu oddechowego,
  • choroby płuc,
  • niedotlenienia organizmu,
  • niewydolność krążenia.

Dodatkowo koncentrator tlenowy wspomaga organizm również sytuacji, gdy występuje niedociśnienie lub nadciśnienie tętnicze, zwłóknienie płuc, dławica piersiowa lub astma oskrzelowa, a także przy zakażeniu Covid-19. Jednak szczególnie ważne jest stosowanie się do rekomendacji lekarza. Należy pamiętać, że zdrowie pacjenta jest najważniejsze i to od jego potrzeb tlenowych oraz decyzji doktora powinno zależeć czy podawanie tlenu jest konieczne.

Jaki koncentrator tlenu wybrać?

           Jaki koncentrator tlenu wybrać?

Zdecydowałeś się na zakup sprzętu do terapii tlenowej? Wybór koncentratorów tlenu medycznego jest dosyć szeroki. Jeśli czujesz dyskomfort w klatce piersiowej, skorzystaj z pomocy lekarza, przy pomocy koncentratora tlenu odzyskasz dawną kondycję, a tlenoterapia domowa wpłynie na Twoją wygodę i samopoczucie.

Stacjonarny koncentrator tlenu

Domowy aparat tlenowy? To urządzenie medyczne cechują: niezbyt duże rozmiary, relatywnie niski poziom hałasu oraz konieczność podłączenia do prądu, dzięki czemu może być stosowany w trybie ciągłym, dlatego wykorzystuje się go zarówno w warunkach domowych jak i szpitalnych. Koncentrator tlenu stacjonarny to maszyna doskonała do tlenoterapii domowej. Warto się na niego zdecydować, w przypadku osób obłożnie chorych, kiedy stwierdzono, że musi być podawany codziennie.

Koncentrator tlenu Invacare Perfecto 2

To lekkie urządzenie, gwarantujące efektywną pracę przez długi czas, a także wysoką czystość tlenu i przepływ rzędu 0,5 do 5 l/ min. O występujących nieprawidłowościach podczas działania powiadamia czerwona lampka lub sygnały dźwiękowe. Generator posiada wyłącznik kompresora oraz waży 20,5 kg. Średni pobór mocy to 325 W.

Koncentrator tlenu PHILIPS – EverFlo

Gwarantuje przepływ od 0,5 l/ min do 5 l/ min, posiada czujnik tlenu – alarm uruchomi się przy braku zasilania lub zbyt niskiego/wysokiego ciśnienia. Koncentrator PHILIPS – EverFlo cechuje lekkość i mobilne kółka, dzięki czemu można łatwo go przesuwać. Zaletą jest również oszczędny, niski pobór mocy (300 W).

Koncentrator tlenu OxyFlow GESS

Jest bardzo efektywny, jest on wskazany do stosowania u pacjentów z ostrą niewydolnością wydechową, ponieważ dostarcza aż do 10l tlenu /min. Ten koncentrator stacjonarny zapewnia wysoką czystość tlenu i cichą pracę. Wyposażony jest w ekran LCD, wskazuje najważniejsze parametry. Dzięki zawartej w nim technologii zapewnia większą wydajność.Przenośne koncentratory tlenu

Przenośne koncentratory tlenu

Chcesz poznać działanie przenośnych koncentratorów tlenu? Jeżeli pacjent potrzebuje dostawy tlenu tylko w wyjątkowych sytuacjach albo wybiera się w podróż, idealnym rozwiązaniem będzie koncentrator przenośny. Wyposażony w akumulator lub baterię, zapewni osobie chorej stały dostęp do przepływu tlenu. Możliwość noszenia go jak plecak sprawi, że pacjent będzie mógł swobodnie oddychać i nic nie będzie ograniczało jego ruchów.

Niestacjonarny koncentrator tlenu ONE G3 INOGEN

Koncentratory tlenu INOGEN One G3 to urządzenia stosowane zarówno w domu jak i podczas podroży – niezależnie od otoczenia. To produkt dla wszystkich, którym tlenoterapia przynosi ulgę, a potrzebują również wyjść na zewnątrz. Aparat tlenowy wraz z baterią waży ok. 2,5 kg. Na rynku, generator Inogen wyróżnia się m.in. wysokością żywotności baterii. Tlen podawany jest w stężeniu 93% ± 3%.

Niestacjonarny Koncentrator Tlenu ONE G5 INOGEN

One G5 INOGEN to kompaktowych rozmiarów, lekki i przenośny koncentrator tlenu – waży zaledwie 2.16 kg. Koncentruje tlen czystości rzędu 87% – 96%, i jest gotowy do użycia w ciągu 60 sekund. Dodatkowo, działa w górach do wysokości aż 3000 m n.p.m. Posiada wyświetlacz LCD, dzięki czemu każdy z łatwością odczyta konieczne parametry. Bateria umożliwia do 10 godz. pracy ciągłej.

Niestacjonarny koncentrator tlenu PHILIPS SIMPLY GO

Urządzenie to może pracować w trybie impulsowym lub ciągłym. Waży około 5 kg, a jego główne zalety to niemal dwukrotnie wyższe niż inne koncentratory wytwarzanie tlenu oraz bardzo cicha praca. Sprzęt jest wyposażony w czujnik tlenowy, a koncentracja tlenu wynosi ok.93%.

Jak używać koncentratora tlenu?

Na początku, powinno się podłączyć domowy koncentrator tlenu do źródła zasilania oraz wlać wodę destylowaną do zbiornika. Następnie należy go włączyć i ustawić na zalecany przepływ. Leczenie koncentratorem tlenu medycznego polega na tym, że urządzenie pobiera powietrze z otoczenia, a następnie przepuszcza je przez specjalny filtr molekularny, co zatrzymuje azot obecny w powietrzu. Wzrasta nasycenie tlenem, który przez specjalne wąsy tlenowe lub kaniulę tlenową jest podawany pacjentowi. Koncentratory tlenu utrzymują bardzo wysokie stężenie tlenu – aż do ok. 90-95%, ale nie są wyposażone w zbiorniki tlenu medycznego ani butle tlenowe, dzięki czemu w przypadku awarii, nie ma zagrożenia pożarowego lub wybuchu.

Koncentratory są dosyć drogie, w zależności od parametrów wybranego sprzętu, sięgają nawet kilkunastu tysięcy złotych. Dlatego warto się zastanowić czy bardziej opłacalny jest zakup, czy wypożyczenie.

Kupić koncentrator tlenu?
ZALETY WADY
●     niezależność czasowa i pieniężna,

●     możliwość sprzedaży.

●     duży jednorazowy wydatek,

●     trzeba pamiętać o przeglądach, naprawach i wymianach filtra – co stanowi kolejne obciążenie finansowe,

 

A MOŻE

 

Wypożyczyć koncentrator tlenu?
ZALETY WADY
●     nie trzeba niczym się przejmować – ewentualne naprawy, serwisowanie stoją po stronie wypożyczalni,

●     sprawdzi się w sytuacji, kiedy jest używany tylko przez określony czas.

●     nie sprawdzi się, jeżeli pacjent wymaga stałego użycia koncentratora.

 

Podsumowanie

Tlen medyczny jest niezbędny przy leczeniu chorób układu oddechowego, a koncentratory tlenu zostały stworzone właśnie po to, aby regulować zawartość tlenu w organizmie i poprawiać zdrowie i samopoczucie pacjentów. W tym artykule dowiedziałeś się kiedy powinno się używać oraz jak działa domowy koncentrator tlenu. Certyfikowane koncentratory tlenu są dostępne w aptekach i sklepach medycznych, mogą go nabyć zarówno osoby mające problemy z niedotlenieniem, jak i pacjenci, którym jest potrzebna tlenoterapia domowa. Cena koncentratora składa się z wielu elementów, takich jak: producent oraz wydajność, bateria oraz dostępne akcesoria dodatkowe. Koszt waha się w granicach kilku tysięcy złotych, ale nie warto oszczędzać na zdrowiu.

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x