Bezsenność potrafi znacząco zaburzyć codzienne funkcjonowanie. Nie tylko prowadzi do znacznego pogorszenia samopoczucia, pamięci i koncentracji, ale też jest jednym z czynników ryzyka wystąpienia groźnych chorób. Zobacz, jak sobie z nią poradzić.

Kiedy można mówić o bezsenności?

Bezsenność można rozpoznać, gdy:

  • pojawiają się trudności z zasypianiem,
  • dochodzi do częstego wybudzania się ze snu,
  • pojawiają się trudności z ponownym zaśnięciem po wybudzeniu,
  • dochodzi do zbyt wczesnego wybudzania się,
  • sen nie powoduje uczucia wypoczęcia.

Szacuje się, że nawet 50% populacji przynajmniej raz w roku zgłasza niezadowolenie ze swojego wypoczynku nocnego.  U części z nich dolegliwości nawracają cyklicznie i przyczyniają się do znacznego pogorszenia jakości życia.

Jakie są sposoby na bezsenność?

Jest kilka sposobów, dzięki którym można poradzić sobie z bezsennością. Są one bezpieczne, ponieważ opierają się wyłącznie na naturalnych składnikach lub metodach relaksacji. Warto pamiętać, że nie można stosować żadnych leków na zaburzenia snu bez wcześniejszego skonsultowania się z lekarzem.

Jednym ze sposobów na bezsenność jest medytacja. Skupienie się na swojej świadomości i umyśle potrafi uspokoić, odstresować i wyciszyć. Kilkuminutowa sesja przed położeniem się do łóżka sprzyja głębokiemu snu oraz skraca czas zasypiania. Warto wypróbować także jogę lub ćwiczenia oddechowe.

Udowodnioną skuteczność w zwalczaniu bezsenności ma CBD. Jest to kannabinol, który znajduje się w konopiach. Powoduje on uczucie głębokiego relaksu, a jednocześnie nie prowadzi do odurzenia. Warto pamiętać, aby CBD kupować tylko ze sprawdzonego źródła, np. 4EASE. Firma ta tworzy produkty czyste, w pełni naturalne, a przy tym całkowicie bezpieczne.

Na bezsenność można wypróbować również zioła. Najlepiej sprawdzą się: melisa, kozłek lekarski lub szyszki chmielu. Wystarczy wypić napar na ok. 30 minut przed położeniem się do łóżka. Gotowe mieszanki są dostępne w aptekach. Można także rozpylić w sypialni kilka kropel lawendowego olejku eterycznego.

Czym jest higiena snu?

W zwalczaniu bezsenności dużą rolę odgrywa higiena snu. Jest to zbiór zaleceń, których przestrzeganie wpływa na jakość odpoczynku nocnego. Wśród nich znalazło się m.in.:

  • unikanie spożywania napojów z kofeiną w godzinach wieczornych,
  • unikanie spożywania obfitych posiłków w godzinach wieczornych,
  • unikanie intensywnego wysiłku fizycznego przed położeniem się spać,
  • ograniczenie czasu spędzanego w łóżku,
  • unikanie korzystania z komputera i smartfona w sypialni,
  • zrezygnowanie z drzemek w ciągu dnia,
  • chodzenie spać i budzenie się o regularnych porach.

Konieczne jest zadbanie o odpowiednie warunki w sypialni (wygodne łóżko, cisza, brak źródeł światła).

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Do lekarza należy zgłosić się, jeżeli bezsenność trwa od dłuższego czasu lub nawraca cyklicznie. Wskazaniem do konsultacji jest także obecność innych objawów (np. obniżonego nastroju, zaburzeń pamięci). Po poradę warto udać się, gdy zastosowane sposoby na bezsenność są nieskuteczne.

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x