Wybór odpowiednich okularów obejmuje takie podstawowe etapy jak zbadanie wady wzroku, służące określeniu parametrów szkieł, a także dopasowanie kształtu oprawek. Ta ostatnia kwestia nie powinna być bagatelizowana. Oprawki dopasowane odpowiednio do kształtu twarzy dodają pewności siebie, gdyż podkreślają urodę. Ale liczy się nie tylko walor estetyczny – stopień dopasowania oprawek do twarzy wpływa także na komfort noszenia okularów – a to ma niebagatelne znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy nosimy okulary przez cały dzień. A zatem – od czego zacząć wybór oprawek?

Zasady dopasowywania oprawek okularów do twarzy

Wiele osób wchodząc do salonu optycznego czuje dezorientację – jak spośród tylu modeli oprawek wybrać jedne? Rzeczywiście – ogromna dostępność rozmaitych modeli oprawek okularów może przyprawić o zawrót głowy. Wybór oprawek okularów nie jest jednak tak trudny, jak wydaje się na pierwszy rzut oka. Podstawą jest wstępne wytypowanie tych kształtów oprawek, które powinny najlepiej wyglądać na naszej twarzy – a następnie doprecyzowanie wyboru. W celu zawężenia wyboru można kierować się ogólnymi zasadami dotyczącymi dopasowania kształtu opraw okularu do kształtu twarzy (jak opisano na https://www.wokularach.pl/dobieramy-okulary-do-ksztaltu-twarzy ). Oczywiście – wytyczne te mają ogólny charakter, gdyż u wielu ludzi trudno jednoznacznie określić kształt twarzy. Warto jednak zapoznać się z ogólnymi zasadami, jakimi należy kierować się przy wyborze oprawek okularów:

  • twarz okrągła, określana także jako „twarz dziecka” to charakterystyczne pełne policzki i delikatne rysy; takiej twarzy nie wolno przytłoczyć bardzo dużymi oprawkami, nie sprawdzą się także oprawki okrągłe, podkreślające okolice policzków; warto skoncentrować się na oprawkach typu kocie oko czy prostokątnych
  • twarz o kształcie serca to szerokie czoło i wąski podbródek, zatem idealnie sprawdza się oprawki okrągłe, zaokrąglone kwadraty, a także zaokrąglony wayfarer
  • kwadratowa oraz prostokątna twarz cechuje się dość mocnymi rysami twarzy, szerokim czołem, policzkami i podbródkiem; takie rysy twarzy można złagodzić oprawkami typu wayfarer, które są bardzo uniwersalnymi oprawkami, a także kształtami owalnymi czy okrągłymi
  • twarz owalna jest dość proporcjonalna, ma nieco szersze policzki i harmonijne czoło oraz podbródek; osoby o takim kształcie twarzy nie powinny mieć problemu z dopasowania odpowiednich oprawek – sprawdzą się oprawki wayfarer, okrągłe czy owalne (w szerokim wyborze dostępne na https://www.wokularach.pl/ ).

 

Kształt to nie wszystko

 

Dobrze dobrane okulary to nie tylko sam kształt oprawek, ale także ich kolor. Jeśli mają stanowić naprawdę idealne dopełnienie twarzy, to podczas ich doboru warto też zwrócić uwagę na kolor włosów i oczu.

Jeśli chodzi o kolor włosów, to oprawy okularów powinny z nim harmonizować, nie wywoływać efektu zbytniego kontrastu. I tak do włosów rudych najlepiej pasują oprawki w kolorze miedzi czy złota, które również bardzo dobrze wyglądają przy włosach blond, do których można polecić także oprawki srebrne. Brązowe odcienie włosów najlepiej harmonizują ze srebrem, brązem czy czernią.

Podczas doboru oprawek „pod kolor” oczu można kierować się chęcią harmonii, ale barwa kontrastowa też ma swoich zwolenników. Harmonię pozwalają uzyskać oprawki podobne do koloru oczu – przy czym bierzemy pod uwagę nie tylko sam kolor, ale też jego nasycenie . Bladoniebieska tęczówka może wymagać innej oprawy, niż przy kolorze również niebieskim, ale mocnym i intensywnym. Efekt kontrastu można uzyskać na przykład dobierając oprawki w kolorze czerwonym do oczu zielonych,  szare i srebrne do brązowych, czy brązowe i szare do niebieskich.

Są to jednak założenia podstawowe, których bynajmniej nie trzeba traktować jako wiążącą regułę. Osoby lubiące eksperymentować ze swoim strojem, szczególnie pracujące w kreatywnych zawodach, mogą iść zupełnie inną drogą i na przykład poszukiwać mocnego akcentu kolorystycznego, swoistego wyróżnika, zdecydowanie przyciągającego  uwagę do twarzy. Dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn, którzy też mają spore pole do popisu i wykorzystując oprawki do okularów z oferty https://www.wokularach.pl/okulary-korekcyjne-meskie  uzyskują naprawdę ciekawy efekt.

W doborze oprawek odbija się przecież też charakter noszącej je osoby, która może kreować własny styl, zamiast poddawać się powszechnie obowiązującym trendom.

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x