Na szpitalnych oddziałach ortopedycznych codziennie przebywa wiele osób w różnym wieku. Przyczyn pojawiających się problemów zdrowotnych może być wiele, niezależnie od tego skutkiem jest bardzo często ograniczona koordynacja ruchowa. Utrata pełnej lub nawet częściowej sprawności jest trudna do zaakceptowania, niemniej jednak konieczne jest poszukiwanie pomocy. W dzisiejszych czasach można skorzystać z wielu udogodnień, na przykład laski inwalidzkiej.

Stabilizacja dzięki lasce inwalidzkiej

Shot of a senior woman with a cane looking thoughtfully out of a window at home.

Laski inwalidzkie niosą osobom niepełnosprawnym wielką pomoc, zapewnia między innymi większą stabilność podczas poruszania się. Ponadto skutecznie odciąża uszkodzone, bądź chore biodro, pozwala na zmniejszenie poczucia uciążliwości podczas wychodzenia z domu. W sklepach z artykułami medycznymi i sprzętem można zakupić zarówno laski inwalidzkie z drewna, jak i aluminiowe. Niektóre modele prezentują się naprawdę profesjonalnie, dlatego wybór powinien być głównie podyktowany względami praktycznymi, niekoniecznie wizualnymi. Dla osób, które patrzą jednak na design, mogą sprawdzić się bogato zdobione, z efektownymi uchwytami oraz malowane specjalnym środkiem. Dostępne są nawet laski inwalidzkie z regulowaną długością, zatem każdy z całą pewnością znajdzie coś odpowiedniego dla swoich potrzeb. Jeżeli osobą niepełnosprawnością jest senior, warto zastanowić się nad zakupem laski o trzech lub czterech nogach. Wówczas zachowanie równowagi jest o wiele łatwiejsze.

Dobór wysokości laski

W kwestii wyboru odpowiedniej laski nie jest ważny wzrost użytkownika, ale jego ogólna anatomia. Kluczową rolę odgrywa w tym przypadku wstępne oszacowanie długości rąk i nóg, wszystko w odniesieniu do tułowia. Na szczęście można to dość łatwo sprawdzić, wystarczy stanąć ze swobodnie opuszczonymi i zgiętymi łokciami i wtedy zmierzyć odległość od podłogi do nadgarstka. Tego sposobu używają nawet rehabilitanci, co jest doskonałą rekomendacją do sprawdzenia tego osobiście. Znakiem, że laska inwalidzka jest dobrana prawidłowo jest możliwość utrzymywania wyprostowanej sylwetki, natomiast laska ma pracować pionowo i równolegle do osi ciała. Jeżeli długość jest dobrze regulowana to zapewnia nie tylko komfort, ale również zapewnia pełne bezpieczeństwo korzystania z pomocy.

Jaka laska jest lepsza – aluminiowa, czy drewniania?

W oparciu o preferencje osoby niepełnosprawnej wybiera się także materiał, z którego wykonana jest laska inwalidzka. Przede wszystkim powinny to być materiały solidne i odporne na ewentualne uszkodzenia mechaniczne. Jako wyposażenie ułatwiające posługiwanie się przedmiotem montowane są specjalne, antypoślizgowe nakładki. Dużą i niesłabnącą popularnością cieszą się laski wykonane z drewna, mogące mieć uchwyt derby lub przypominający kształtem literę “T”. Tradycjonaliści z całą pewnością wybiorą laskę drewnianą, której główki również mogą przyjmować niecodzienne kształty. Aby jak najdłużej móc cieszyć się zakupioną laską, warto zadbać o właściwą pielęgnację tworzyw. Ponadto ewentualne zanieczyszczenia należy usuwać możliwie najbardziej łagodnym płynem, na pewno nie detergentami.

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x