Słońce jest cennym źródłem witaminy D, którą przyswajamy przez skórę podczas ekspozycji na jego promieniowanie. Warto jednak pamiętać, że promienie słoneczne, a dokładniej ujmując promieniowanie UV jest dla naszej skóry niebezpieczne. Przypomnij sobie, jak korzystać z kąpieli słonecznych, by zachować bezpieczeństwo i komfort.

Promieniowanie słoneczne UV groźne dla skóry

Promienie słoneczne, docierające do ziemskiej atmosfery dzielą się na trzy rodzaje: promieniowanie widzialne, dzięki któremu możemy widzieć kolory, promieniowanie podczerwone, odpowiedzialne za odczuwanie ciepła oraz promieniowanie ultrafioletowe (UV), w którym możemy wyodrębnić trzy długości fal magnetycznych o zróżnicowanym działaniu na skórę. Promieniowanie UVA to około 95% całości promieniowania UV o najdłuższej fali. Odpowiada ono za długotrwałe konsekwencje styczności skóry ze słońcem, takie jak rozwój chorób, w tym nowotworów. Promieniowanie UV jest szkodliwe przez cały rok, przenika przez szyby oraz odzież i może przenikać przez warstwy skóry, uszkadzając strukturę komórkową. Promieniowanie UVB o krótszej fali elektromagnetycznej powoduje poparzenia słoneczne i opaleniznę krótkotrwałą. Promieniowanie UVC nie dociera do naszej skóry, pozostając w warstwie ozonowej.

Jak chronić skórę przed skutkami promieni UV?

Przed promieniowaniem UVA i UVB należy chronić skórę z pomocą preparatów, dostępnych w formie kremu, żelu, sprayu. Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna powinna zostać dopasowana do kolorytu i typu skóry oraz uwzględniać jej specyficzne potrzeby. Odmienną ochronę przeciwsłoneczną wybierzesz dla dziecka, niemowlęcia, osoby dorosłej oraz seniora. Zwróć uwagę na konsystencję, łatwość aplikacji oraz składniki produktu, zapewniające nie tylko ochronę przeciw skutkami promieniowania UV w konkretnym czasie, ale nawilżenie, odżywienie skóry oraz właściwości kojące. Doskonale sprawdza się w tej kwestii aloes oraz witamina A. Składniki te dbają o doskonałą kondycję skóry. Ochrona przeciwsłoneczna nie zabezpiecza Cię przed promieniowaniem przez wiele godzin, aby była skuteczna zwróć uwagę na czas bezpiecznej ekspozycji.

Czas bezpiecznej ekspozycji słonecznej – co musisz wiedzieć?

Bezpieczna ekspozycja na słońce zależna jest od wielu czynników, które determinują wybór odpowiedniego preparatu z filtrem SPF (Sun Protection Factor). Oznacza to, że czas bezpiecznej ekspozycji na słońce wyrażony jest w wartości liczbowej i wynosi około dwudziestu minut (dla niemowląt, osób starszych lub chorych jest on krótszy). Na kosmetykach możemy znaleźć wartości SPF od 6 do 50, gdzie liczby informują o wydłużeniu czasu bezpiecznej ekspozycji słonecznej. Warto powtarzać aplikację preparatu co maksymalnie dwie godziny chyba, ze skóra poddawana jest kąpieli (również z preparatem SPF wodoodpornym)

Skóra, a słońce – unikać, czy ochraniać?

Korzystaj ze słońca bezpiecznie, ochraniając skórę preparatami z SPF, jednak unikaj bezpośredniej ekspozycji w godzinach najsilniejszego promieniowania. Nie zapominaj o nakryciu głowy oraz spożyciu dużej ilości wody. Chroń skórę przed zmianami, powodowanymi przez UVA przez cały rok, wybierając krem do twarzy z filtrem SF 50, który w przypadku kobiet stanowi doskonałą bazę pod makijaż. Na co dzień możesz nosić przy sobie poręczne opakowanie preparatu z filtrem w sprayu, który nie tylko chroni, ale odżywia i odświeża skórę.

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x