Pogląd, że dziecko to mały dorosły, więc można go leczyć w ten sam sposób, zmniejszając jedynie dawki leków, należy na szczęście do przeszłości. Organizm dziecka w wielu obszarach różni się od organizmu osoby dorosłej. Dzieci mają swoje unikalne potrzeby, ich ciała rosną i rozwijają się, stan zdrowia może szybko się zmieniać, inaczej chorują, mają inne potrzeby psychiczne. Różnice w rozwoju anatomicznym i fizjologicznym skutkują wyodrębnieniem specjalizacji medycznej chirurgii dziecięcej, skoncentrowanej na leczeniu chirurgicznym dzieci od okresu niemowlęcego aż po młodzież. 

Chirurg dziecięcy musi mieć wiedzę z zakresu  pediatrii, neonatologii i anatomii małych pacjentów w różnym wieku, musi być również chirurgiem ogólnym, urologiem i onkologiem dziecięcym. Rozległa wiedza jest niezbędna dla zrozumienia potrzeb potrzebującego pomocy dziecka. Do dobrego wykonywania specjalizacji chirurga dziecięcego, oprócz szerokiej wiedzy i umiejętności niezbędne jest empatyczne podejście do małego pacjenta. Dla dziecka ból, zabieg, pobyt w szpitalu jest trudnym przeżyciem wymagającym szczególnej empatii i delikatności personelu. 

Kiedy skorzystać z pomocy chirurga dziecięcego?

Z pomocy chirurga dziecięcego należy skorzystać, gdy zauważamy u dziecka niepokojące objawy o niejasnym podłożu lub ze schorzeniami, które wymagają interwencji chirurgicznej jak: deformacje, przepukliny, refluks żołądkowo-przełykowy, niepokojący spadek masy ciała i inne schorzenia. W przypadku gdy w USG ciążowym stwierdzono wady rozwojowe, wymagające interwencji chirurgicznej, należy się skonsultować z chirurgiem dziecięcym jeszcze przed urodzeniem się dziecka. 

Chirurg dziecięcy zajmuje się szerokim zakresem schorzeń, które mają  wpływ na różne części ciała dziecka, wykonuje operacje otwarte, jak i zabiegi minimalnie inwazyjne. Dzieci są grupą ze znaczną ruchliwością, co może wiązać się z urazami i kontuzjami takimi jak: rany skóry, urazy narządów ruchu, ciała obce w  otworach nosa czy ucha, kleszcze wbite w skórę, pogryzienia przez zwierzęta, oparzenia z wyjątkiem dróg oddechowych i oparzeń rozległych, stany zapalne, ropnie skóry, zakażenia itp. 

Gdzie skorzystać z pomocy chirurga dziecięcego?

Leczeniem najmłodszych pacjentów, również w ramach Ostrego Dyżuru Chirurgii Dziecięcej, zajmuje się  zespół specjalistów z warszawskiego Szpitala Carolina (zobacz: https://carolina.pl/chirurgia-dziecieca/). Klinika zajmuję się leczeniem nawet najbardziej skomplikowanych schorzeń małych pacjentów. Wizyty i konsultacje odbywają się w przyjaznej atmosferze, lekarze i pielęgniarki starają się reagować na lęki małych pacjentów i z empatią przeprowadzają badanie. Szpital dysponuje centrum diagnostycznym wyposażonym w nowoczesny sprzęt umożliwiający wykonywanie unikatowych badań. Placówka specjalizuje się w procedurach chirurgii i urologii dziecięcej w trybie jednodniowym.

 

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x