Rozwolnienie u dzieci i niemowląt nie jest niczym nadzwyczajnym. Badania wykazują, że biegunka u 2-latka, a nawet nieco starszych dzieci, może występować nawet do 3 razy w roku. W większości przypadków rodzice poradzą sobie z problemem samodzielnie, stosując elektrolity dla dzieci oraz odpowiednie bakterie probiotyczne, wykazujące dużą skuteczność w przywróceniu prawidłowej pracy jelit.

Kluczem do szybkiego powrotu dziecka do zdrowia jest szybkie działanie. Jeżeli biegunka trwa zbyt długo lub gdy utrata płynów nie zostanie szybko uzupełniona, może dojść do odwodnienia. Zobaczmy, czym grozi biegunka u dzieci.

Jakie są skutki ostrej biegunki u dziecka?

Skutkiem ostrych wymiotów i biegunki jest utrata wody oraz elektrolitów z organizmu, która prowadzi do odwodnienia, stanowiącego poważne zagrożenie dla zdrowia dziecka. Jeżeli woda i elektrolity nie będą w odpowiednim stopniu uzupełniane, może dojść do konieczności zawiezienia dziecka do szpitala. Warto wiedzieć, że im młodsze dziecko, tym wyższe jest prawdopodobieństwo odwodnienia, a najbardziej narażone są dzieci do 6. miesiąca życia.

Objawy odwodnienia u dziecka

Istnieje kilka stopni odwodnienia. Aby sprawdzić, czy nasze dziecko straciło zbyt duże ilości wody, warto zwrócić uwagę na poszczególne czynniki, przedstawione poniżej.

  • Odwodnienie lekkie – na tym etapie trudno rozpoznać, że coś jest nie tak, gdyż zachowanie malucha się nie zmienia, nie obserwujemy także zmian w wyglądzie skóry, błonach śluzowych czy rytmie bicia serca.
  • Odwodnienie średnie – dziecko jest niespokojne, wierci się, płacze. Wykazuje zwiększone pragnienie, łapczywie pije. Pojawiają się zmiany w błonach śluzowych, które stają się suche, zmniejsza się elastyczność skóry, serce zaczyna bić szybciej. Pomimo płaczu, pojawia się niewiele łez.
  • Odwodnienie ciężkie – dziecko staje się apatyczne, widocznie osłabione, słabo pije. Błony śluzowe stają się bardzo suche, gałki oczne zapadnięte, Brak łez pomimo płaczu, skąpomocz, znaczne przyspieszenie rytmu serca. Widoczne pogorszenie elastyczności skóry.

Co zrobić, gdy zauważymy objawy odwodnienia u dziecka?

Każdy rodzic powinien pamiętać o tym, aby zacząć działać już po wystąpieniu pierwszych objawów biegunki u dziecka. Pierwszym krokiem jest właśnie uzupełnianie elektrolitów. Do tego celu najlepiej wykorzystać elektrolity dla dzieci Dicoflor, które zawierają mieszankę elektrolitów oraz bakterii probiotycznych w dawce idealnej dla najmłodszych.

Należy pamiętać, że odwodnienie u dzieci jest szczególnie groźne. Niezależnie od tego, czy jest to biegunka u 2 latka, czy młodszego dziecka, ochrona przed utratą wody jest niezbędna. Jeżeli pomimo podawania elektrolitów, rozwolnienie nie ustępuje, należy skontaktować się z lekarzem.

Biegunka u małych dzieci to częsta dolegliwość i na szczęście w większości przypadków przy odpowiednim działaniu nie trwa długo, a maluch szybko powraca do pełnej sprawności. Warto jednak zawsze mieć w domowej apteczce elektrolity dla dzieci, które przyspieszą leczenie.

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x