Ból różnorodnego pochodzenia może spotkać każdego z nas, bez względu na wiek, ogólny stan zdrowia, czy też płeć. Wiele osób zmaga się z dolegliwościami bólowymi z mniejszą lub większą częstotliwością. Na jakie bóle pomoże nam paracetamol i czy tę substancję możemy podawać dzieciom? Dowiesz się tego z naszego artykułu.

Niejedno oblicze dolegliwości bólowych

Nieprzyjemny ból głowy, nawracające i niezwykle uciążliwe dolegliwości bólowe w obrębie zatok czy też dyskomfort w jamie brzusznej związany z menstruacją – nie ma chyba człowieka, którego ominęłyby całkowicie jakiekolwiek dolegliwości bólowe. Na szczęście ból często ustępuje samoistnie, bez konieczności zażywania jakichkolwiek leków przeciwbólowych. Czasami wystarczy drzemka, uzupełnienie płynów czy też zastosowanie naturalnych naparów ziołowych, aby ból głowy czy brzucha ustąpił. Zdarzają się jednak sytuacje, w których nie mamy wyboru i musimy sięgnąć po lek łagodzący dolegliwości bólowe. Najpopularniejszymi substancjami przeciwbólowymi są paracetamol oraz ibuprofen. W aptekach znajdziemy wiele leków przeciwbólowych, które w swoim składzie mają jedną z tych substancji.

Czym różnią się te leki?

Podstawową różnicą między tymi najpopularniejszymi lekami przeciwbólowymi jest fakt, iż ibuprofen wykazuje dodatkowo działanie przeciwzapalne. Przed zastosowaniem paracetamolu oraz ibuprofenu należy zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania bądź skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Należy pamiętać o tym, aby nie przekraczać zalecanej dziennej dawki substancji czynnej zawartej w leku, która dla paracetamolu wynosi 4000 mg. Ponadto nie można zapominać, iż przeciwwskazaniem do stosowania leków z tą substancją czynną są między innymi ciężka niewydolność wątroby czy nerek, a także choroba alkoholowa. Paracetamol można natomiast stosować u dzieci i młodzieży, pamiętając oczywiście o zalecanych maksymalnych dawkach dobowych dla konkretnej grupy wiekowej. Lek przeciwbólowy dla dzieci poniżej 6 roku życia należy podawać w formie czopków czy też syropu.

Na jakie dolegliwości?

Lek przeciwbólowy z zawartością paracetamolu (https://www.biofarm.pl/nasze-produkty/leki-bez-recepty-otc/paracetamol-500-mg) stosuje się w celu uśmierzenia bólu różnego pochodzenia, o natężeniu łagodnym do umiarkowanego, szczególnie takiego jak: ból głowy (również migrenowy), stawów, kości, zębów czy kręgosłupa. Ponadto leki z zawartością tej substancji czynnej wybierane są często przez kobiety borykające się z bólami menstruacyjnymi. Paracetamol to też często wybierany lek obniżający gorączkę, zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci. Leki z zawartością tej substancji są stosunkowo łagodne i nie wykazują drażniącego działania na żołądek, dzięki czemu mogą być stosowane przez osoby zmagające się z dolegliwościami ze strony tego narządu.

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x