Choć często pacjenci mogą uważać inaczej, zakończenie leczenia kanałowego nie oznacza jeszcze zakończenia całego zabiegu stomatologicznego. Odbudowa zębów leczonych endodontycznie bardzo zmieniła się w ostatnich latach. Ząb leczony endodontycznie wymaga przywrócenia formy, funkcji i estetyki. Cały ten proces, wraz ze wszystkimi działaniami, które następują już po zakończeniu leczenia kanałowego, bardzo szczegółowo i z praktycznym zacięciem opisuje w nowej na polskim rynku medycznym pozycji „Endoprotetyka, przewodnik dla praktyki” jej autor – dr Maciej Żarow.

Według autora książki jakość uzupełnienia ma bezpośredni wpływ na wielkość szansy odniesienia sukcesu w endodontycznym leczeniu zęba. To głównie dobrze przeprowadzona odbudowa po leczeniu endodontycznym zmniejsza ryzyko niepowodzenia zęba leczonego kanałowo. Dobrze wykonana odbudowa przywraca ząb do formy i funkcji oraz chroni go przed przyszłymi uszkodzeniami, zarówno bez próchnicy (złamania), jak i przed próchnicą i jej skutkami.

Na czym polega skuteczna endoprotetyka

Zachowanie zęba ma kluczowe znaczenie dla przeżycia zęba leczonego endodontycznie. Techniki adhezyjne pomagają zachować, a nie usuwać zębinę, stanowiąc podstawę długotrwałych, estetycznych uzupełnień.

Na jakich zabiegach oparta jest endoprotetyka? Leczenie zabiegów endodontycznych polega na leczeniu tkanek wewnętrznych zębów, inaczej zwanych miazgą lub nerwem. Słowo „endodontyczny” pochodzi od dwóch słów: „endo”, co oznacza wnętrze i „odont”, co oznacza ząb. Każdy dentysta przechodzi profesjonalne szkolenie w zakresie diagnostyki zabiegów endodontycznych, ale niektóre zęby mogą wymagać znacznie bardziej skomplikowanych zabiegów w leczeniu. Wtedy może być potrzebny specjalista endodontyczny. Zabiegi endodontyczne są zwykle wykonywane w celu wyleczenia infekcji i uchronienia zęba przed dalszym uszkodzeniem.

Do najczęściej wykonywanych zabiegów endodontycznych zalicza się:

  • Leczenie kanałowe
  • Urazowe urazy zębów
  • Ponowne leczenie endodontyczne
  • Implanty stomatologiczne
  • Chirurgię endodontyczną

Oczywiście, istnieją alternatywy dla zabiegów endodontycznych. Jedną z najpopularniejszych alternatyw dla kanałów korzeniowych jest ekstrakcja zęba i zastąpienie go mostem, implantem lub protezą częściową.

Czy zatem leczenie kanałowe jest zawsze najlepszym rozwiązaniem dla zębów? Leczenie kanałowe zwykle ratuje ząb i eliminuje ból. Jeśli nie można uratować zęba, kolejną najlepszą opcją jest implant. Priorytetem jest jednak ratowanie naturalnego zęba, ponieważ nic nie funkcjonuje tak dobrze, jak naturalny ząb.

Endoprotetyka i procedury w trakcie leczenia endodontycznego

Leczenie kanału korzeniowego. Najczęstszy zabieg endodontyczny jest wykonywany, aby uratować ząb, który w innym przypadku musiałby zostać usunięty. Kanał korzeniowy jest niezbędny, gdy miazga, która jest warstwą rdzeniową zęba, lub kanały trzymające miazgę ulegną obrzękowi lub zakażeniu. Główną przyczyną infekcji są głębokie ubytki, powtarzające się zabiegi stomatologiczne, złamania lub pęknięcia lub urazy.

Apicoektomia (endodoncja chirurgiczna): Zazwyczaj kanał korzeniowy wystarcza, aby uchronić ząb w stanie zapalnym lub zainfekowany przed usunięciem. Czasami jednak wyleczenie zęba i tkanek wokół tego miejsca może nie wystarczyć. W takich przypadkach, aby uratować ząb, potrzebny jest zabieg chirurgiczny znany jako apikoektomia.

Podczas zabiegu dentysta wykona nacięcie w tkance dziąsła, aby odsłonić kość pod spodem. W górnej części kości wykonywany jest niewielki otwór, aby odsłonić zainfekowany obszar. Dentysta usuwa zainfekowaną tkankę, czyści wierzchołek korzenia i uszczelnia korzeń plombą.

Najważniejsze korzyści z leczenia endodontycznego

  • Kojarzone bardzo negatywnie leczenie kanałowe jest obecnie praktycznie bezbolesne i pozostawia mniej dyskomfortu podczas rekonwalescencji niż w przypadku ekstrakcji naturalnego zęba.
  • Ekstrakcja zęba może trwać dłużej niż leczenie kanałowe z powodu protezy, mostu lub implantu.
  • Leczenie kanałowe powstrzymuje rozprzestrzenianie się infekcji na inne zęby, gdy bakterie są usuwane z jamy ustnej. Po oczyszczeniu zęba bakterie są usuwane za pomocą substancji lateksowej zwanej gutaperką, która wypełnia przestrzeń kanału w celu jego uszczelnienia.
  • Kanał korzeniowy pozwala normalnie jeść i żuć.
  • Ekstrakcja zęba to czasochłonny proces, który obejmuje kilka wizyt i kosztuje więcej.

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x