Biegunka to nieprzyjemna dolegliwość, która może przydarzyć się w rozmaitych okolicznościach – również w podróży. Uciążliwy problem potrafi zepsuć wakacyjny czy służbowy wyjazd i przeszkodzić w realizacji planów. Jak sobie z nim poradzić? Co zastosować, by złagodzić biegunkę w czasie podróży i nie dopuścić do odwodnienia organizmu?
Biegunka podróżnych – co może być jej przyczyną i jakie ma objawy?
Jak wskazuje już sama nazwa dolegliwości, biegunka podróżnych pojawia się w trakcie podróży albo do 10 dni po powrocie. Problem dotyczy przede wszystkim osób wyjeżdżających z krajów rozwiniętych do krajów rozwijających się, w szczególności do tych znajdujących się w ciepłej strefie klimatycznej. Biegunka występuje u wielu (od 30 do nawet 70%) podróżujących do miejsc o niższym standardzie higienicznym. Najbardziej narażone na tę dolegliwość są osoby odwiedzające Azję Południową i Południowo-Wschodnią, Bliski Wschód, Amerykę Łacińską oraz Afrykę.
Biegunka w podróży najczęściej jest rezultatem infekcji bakteryjnej, jednak mogą wywoływać ją inne czynniki: wirusy, pierwotniaki i stres. Ostatnia z wymienionych przyczyn wynika z przystosowywania się organizmu do innego rytmu dobowego czy zmiany strefy czasowej. Stres pojawia się również w związku z podekscytowaniem czy podenerwowaniem trwającym wyjazdem.
Jakie charakterystyczne symptomy ma biegunka podróżnych? Dolegliwość objawia się poprzez zmianę rytmu wypróżnień (dochodzi do nich częściej niż 3 razy na dzień) i konsystencji stolca. Biegunce w podróży mogą towarzyszyć też skurczowe bóle brzucha. Rzadszymi objawami są gorączka oraz wymioty.
Leki na biegunkę w czasie podróży – co może pomóc?
Warto, by w podróżnej apteczce znalazły się tabletki na biegunkę z loperamidem. Substancja hamuje perystaltykę jelit, zwiększa napięcie zwieracza odbytu, a także ogranicza utratę wody i elektrolitów. Sprawdza się w objawowym leczeniu ostrej oraz przewlekłej biegunki. Loperamid działa już po godzinie od podania. Maksymalne stężenie w osoczu krwi osiąga w ciągu 2-4 godzin. Działanie leku utrzymuje się nawet do 24 godzin.
Loperamidu nie należy stosować u dzieci poniżej 6 roku życia, w ciężkim przebiegu czerwonki ani w przypadku zakażeń bakteriami z rodzaju Salmonella, Shigella czy Campylobacter. Przed zażyciem przedstawionego leku koniecznie trzeba zapoznać się z ulotką i omówionymi w niej przeciwskazaniami.
Probiotyki na biegunkę
W leczeniu biegunki w podróży ważną rolę odgrywają również probiotyki. Przyjmowanie dobroczynnych bakterii pomaga zadbać o korzystny dla zdrowia skład mikroflory jelitowej. Za szczególnie skuteczne w łagodzeniu biegunek uznaje się szczepy Lactobacillus GG i Saccharomyces boulardii. Probiotyki można przyjmować również w celach profilaktycznych, by zwiększyć odporność organizmu przed podróżą. W takich przypadkach suplementację zaleca się rozpocząć 2 dni przed wyjazdem i kontynuować do momentu, aż wróci się do domu.
Elektrolity i inne sposoby na nawadnianie organizmu
Przy biegunce podróżnych, podobnie jak w przypadku wszystkich pozostałych typów biegunek, bardzo ważne jest nawadnianie organizmu i dbanie o równowagę elektrolitową. W apteczce przygotowanej na wyjazd nie może zabraknąć preparatów z elektrolitami. Środki należy przyjmować podczas biegunki w celu uniknięcia odwodnienia i wystąpienia niedoborów ważnych składników mineralnych. Elektrolity będą przydatne również w trakcie upałów. Intensywne pocenie również naraża nas na nadmierną utratę wody. Jeżeli podczas podróży nie ma się możliwości kupienia elektrolitów, należy nawadniać organizm, pijąc butelkowaną wodę, soki i jedząc słone zupy.
Biegunka w czasie podróży jest czymś, na co można się przygotować z wyprzedzeniem, zabierając ze sobą leki przeciwbiegunkowe, probiotyki oraz elektrolity. Podczas wyjazdu nie zawsze udaje się uchronić przed wystąpieniem tej uciążliwej dolegliwości, dlatego warto dysponować środkami pomagającymi sprawnie się z nią uporać. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu do podróży można szybko zareagować, gdy pojawią się niepokojące objawy i bez przeszkód realizować swoje wyjazdowe plany.
Materiał zewnętrzny