Molibden należy do grona pierwiastków, których jest w przyrodzie najmniej, mimo to znajduje się we wszystkich organizmach zwierząt i ludzi. Niewielka jego ilość w tkankach organizmów żywych warunkuje prawidłowy ich rozwój i funkcjonowanie. Molibden jest aktywatorem sporej ilości enzymów, wspiera też przebieg licznych procesów metabolicznych. To właśnie dzięki pierwiastkowi Mo osiągamy optymalny wzrost, a nasz organizm może pozbyć się zbędnych produktów przemiany materii. Metal w dużych ilościach gromadzi się w wątrobie i w nerkach, a także w zębach. Niedobór molibdenu może przyczynić się do obniżenia stopnia wchłaniania innych niezbędnych do życia pierwiastków oraz negatywnie wpływać na stan zębów. Sprawdź, jakie właściwości ma molibden, poznaj zastosowanie, jaka jest jego rola w organizmie, czym grozi niedobór i nadmiar tego pierwiastka, a także jakie są najlepsze źródła molibdenu.
Molibden – zastosowanie
Pomimo tego, że molibdenu w organizmie człowieka jest stosunkowo mało, jest on niezbędny do właściwego jego funkcjonowania. Molbiden w organizmie występuje głównie w wątrobie, nerkach, śledzionie, płucach, mięśniach i mózgu. Pierwiastek jest usuwany z organizmu wraz z moczem i kałem. Mikroelement jest ważny głównie dlatego, że jego obecność w organizmie umożliwia przyswajanie żelaza, a co za tym idzie, pozwala uniknąć niedokrwistości. Poza tym przyczynia się do produkcji enzymów, które są niezbędne do wchłaniania cukrów i tłuszczów z pożywienia. Dzięki niemu organizm ma zdolność neutralizacji toksycznych związków zawierających siarkę, a przy tym równoważy stężenie miedzi i cynku.
Molibden – rola w organizmie
Dzięki właściwej ilości molibdenu w organizmie nasze kości i zęby są mocne i zdrowe. Jego obecność warunkuje prawidłowy wzrost organizmu w okresie dojrzewania. Poza tym umożliwia prawidłowy metabolizm puryn, chroniąc tym samym przed zachorowaniem na dnę moczanową. Molibden ma również niebagatelny wpływ na potencję, zapewnia sprawność seksualną i płodność. Dodatkowo pierwiastek może mieć wpływ na samopoczucie.
Molibden uczestniczy w syntezie tauryny, czyli aminokwasu biorącego udział w transporcie kreatyny do mięśni, dzięki czemu jest ona efektywniej wykorzystywana i przyspiesza regenerację mięśni po wysiłku, dlatego o odpowiedni poziom molibdenu w organizmie powinni troszczyć się przede wszystkim sportowcy. Tauryna może mieć też wpływ na ośrodkowy układ nerwowy, zwiększać funkcje poznawcze i ułatwiać zapamiętywanie.
Występowanie molibdenu – w czym jest?
Naturalnym źródłem molibdenu jest pożywienie, dlatego wystarczy stosować zdrową, urozmaiconą i odpowiednio zbilansowaną dietę, aby dostarczać swojemu organizmowi odpowiednią ilość tego pierwiastka. Najlepszym źródłem molibdenu są warzywa. Obfitują w niego rośliny strączkowe (groch, fasola), a także czerwona kapusta i zielone liście warzyw. Dużo pierwiastka jest także w owocach. Ilość mikroelementu w warzywach i owocach zależy w dużej mierze od tego, na jakim terenie się je uprawia. Rośliny, które wyrosły na glebach wapiennych i bagiennych mogą mieć dużo większą zawartość molibdenu niż te wyhodowane w glebie ubogiej w pierwiastek.
Dobrym źródłem molibdenu jest również ryż, kasza gryczana, pełne ziarno, mięso (wołowina i podroby), nabiał, jaja i drożdże. Sięgając po ryż najlepiej wybierać brązowy, który jest nieoczyszczony z cennych dla zdrowia pierwiastków. Organizm przyswaja mikroelement także z twardej wody pochodzącej z wodociągów publicznych.
Dzienne zapotrzebowanie na molibden
Zalecane dzienne spożycie molibdenu zależne jest od wieku i płci. Szacuje się, że niemowlęta do 6. miesiąca życia powinny otrzymywać od 15 do 30 µg pierwiastka, a od 6. miesiąca do 1. roku życia od 20 do 40 µg. Zapotrzebowanie na molibden u dzieci do 3 lat wynosi od 25 do 50 µg, 4-6 lat od 30 do 75 µg, 7-10 lat od 50 do 150 µg, a do 11 lat do 250 µg. Dorośli powinni przyjmować od 75 do 250 µg molibdenu dziennie. Zwiększone zapotrzebowanie na molibden mogą wykazywać organizmy kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią.
Molibden – objawy niedoboru
Zbyt niskie stężenie molibdenu w organizmie może być związane z długotrwałym stosowaniem ubogiej w składniki odżywcze i minerały diety, odżywianiem pozajelitowym lub nadmiarem konserwantów w spożywanych produktach. Przyjmowanie niektórych preparatów farmaceutycznych może obniżać przyswajalność molibdenu z pożywienia. Niedobór molibdenu ma groźne skutki dla zdrowia. Najczęstsze objawy niedoboru molibdenu to:
- tachykardia,
- bóle głowy,
- wymioty,
- problemy ze wzrokiem,
- zaburzenia libido,
- skłonność do próchnicy,
- choroby skóry,
- nadmierne wypadanie włosów,
- przewlekłe zmęczenie,
- senność,
- osłabienie odporności,
- obniżona przyswajalność żelaza,
Długotrwały niedobór molibdenu w organizmie może przyczynić się do zwiększenia ryzyka rozwoju nowotworu, głównie raka przełyku.
Molibden – objawy nadmiaru
Jeśli przyjmiemy zbyt dużą dawkę molibdenu, pierwiastek stanie się szkodliwy dla organizmu. Stosując odpowiednio zbilansowaną dietę nie ma ryzyka przedawkowania molibdenu, jednak przyjmując suplementy diety łatwo jest doprowadzić do sytuacji, gdy w organizmie wystąpi zbyt duże stężenie mikroelementu. Nadmiar molibdenu w organizmie objawia się:
- bólami i obrzękami stawów,
- zaburzonym metabolizmem wapnia i fluoru,
- pogorszenie stanu kości i zębów,
- zaburzeniami przyswajalności żelaza i miedzi.
Przedawkowanie molibdenu prowadzi do wzrostu stężenia kwasu moczowego, który jest bezpośrednią przyczyną dny moczanowej (artretyzmu). Inną konsekwencją nadmiaru molibdenu mogą być zaburzenia neurologiczne oraz psychiczne.
Molibden – suplementy diety?
Ewentualny deficyt molibdenu w organizmie można uzupełnić stosując suplementy z molibdenem w składzie. Na rynku znaleźć można całą masę produktów zawierających łatwo przyswajalne formy molibdenu. Suplementy dedykowane są przede wszystkim osobom, które chcą poprawić stan swojej skóry, włosów i paznokci, a także opóźnić procesy starzenia się skóry. Trzeba jednak pamiętać, że nie tylko niedobór pierwiastka może szkodzić, również nadmiar molibdenu ma poważne konsekwencje dla zdrowia. Co prawda trudno jest przedawkować molibden z pożywienia, ale przy stosowaniu suplementów z molibdenem jest to możliwe. Dlatego zanim rozpoczniesz suplementację skonsultuj się z lekarzem, który najprawdopodobniej zaleci wykonanie kompletu badań, na podstawie których będzie mógł stwierdzić, czy przyjmowanie molibdenu w formie tabletek będzie korzystne dla Twojego zdrowia i samopoczucia.
Jeśli ten artykuł Cię zainteresował, poznaj domowe sposoby obniżenia ciśnienia!
Źródło:
http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/domowa-apteczka/molibden-rola-w-organizmie-nadmiar-niedobor-zrodla-molibdenu_34572.html
http://www.ekologia.pl/kobieta/zdrowie/molibden-mo-zapotrzebowanie-na-molibden-wlasciwosci-rola-molibdenu-w-organizmie-i-jego-niedobory,21182.html
http://bazawitamin.net/molibden/
https://zdrowie.tvn.pl/a/molibden-zastosowanie-i-wlasciwosci-molibden-jako-suplement