W oczach niektórych psychoterapia jest niezrozumiałą magią. Nasze wyobrażenie o psychoterapii jest kreowane głównie przez kino, które nie zawsze oddaje ten proces realistycznie. W artykule ujawniamy, jak naprawdę działa proces leczenia psychiki w gabinecie terapeutycznym.

Nurty psychoterapii

Mechanizm działania psychoterapii jest w pewnej mierze zależny od nurtu, w którym pracuje dany psychoterapeuta. Na przykład w nurcie Gestalt terapeuta będzie zachęcał pacjenta do życia przede wszystkim w teraźniejszości, do skupienia uwagi na chwili obecnej. W psychoterapii psychoanalitycznej i psychodynamicznej praca terapeutyczna koncentruje się na przeszłości. Warto nadmienić, że wielu psychoterapeutów ma podejście integracyjne, to znaczy łączą oni założenia i metody z różnych nurtów psychoterapeutycznych.

Relacja terapeutyczna

Zastanawiające jest to, że w psychoterapii tym, co leczy pacjenta, jest relacja z drugim człowiekiem. Oczywiście terapeutą musi być osoba odpowiednio do tego przygotowana. Wykwalifikowany psychoterapeuta posiada wachlarz metod, które pomagają pacjentowi radzić sobie z trudnościami emocjonalnymi. Wielkie aglomeracje miejskie, z ich zawrotnym tempem życia, sprzyjają stresowi i depresji. Jeśli są miejsca, gdzie jedyną osobą do spokojnej rozmowy jest psychoterapeuta Warszawa to z pewnością takie miejsce.

Bez osądzania

Podstawową cechą charakterystyczną spotkania terapeutycznego jest akceptacja. Psychoterapeuci powstrzymują się od własnych opinii, osądzania czy krytykowania pacjenta. Tworzą atmosferę empatii, która sprzyja poczuciu bezpieczeństwa i otwartości. Mówi się, że podejście psychoterapeutyczne odznacza się ciekawością, ale nie osądzaniem. Oczywiście nie znaczy to, że terapeuta nie stawia pacjentowi żadnych granic, czy też że nie popycha go łagodnie do rozwoju.

Nowe sposoby komunikacji

Częścią procesu terapeutycznego jest proponowanie pacjentowi nowych sposobów komunikacji. Pacjenci zgłaszający się na terapię często mają trudności z wyrażaniem swoich emocji wprost, a także z sygnalizowaniem własnych potrzeb. Na terapii mają okazję nauczyć się, jak stawać we własnej obronie nie krzywdząc innych. Innymi słowy uczą się asertywności, która pozwala im być bardziej autentycznymi w codziennym życiu. Miejscem, gdzie komunikacja ma szczególne znaczenie, jest terapia dla par. Zdarza się, że dopiero na terapii małżeńskiej partnerzy po raz pierwszy dowiadują się, jak uważnie słuchać drugiej osoby i jak wyrażać siebie w sposób, który nie jest raniący.

Psychoterapeuta nie doradza

Poza wskazaniem, co może robić psychoterapeuta, zauważmy także, czego podczas sesji terapeuci nie robią. Częstym nieporozumieniem dotyczącym terapii jest oczekiwanie, że otrzymamy konkretne porady, co należy zrobić. Terapeuta nie podejmuje decyzji za pacjenta i nie bierze odpowiedzialności za jego życie. Terapia nie ma też nic wspólnego z “pozytywnym myśleniem”. W psychoterapii dopuszczamy wszystkie uczucia, nawet te najtrudniejsze, na powierzchnię.

Zaangażowanie się w proces terapeutyczny wymaga wysiłku również ze strony pacjenta. Mimo że nieraz trudna, psychoterapia stanowi skuteczną pomoc dla milionów osób na świecie.

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x