Post sponsorowany

Skóra dziecka jest strukturą słabiej chronioną przed środowiskiem zewnętrznym, niż skóra dorosłego człowieka. Fakt ten objawia się częstszym zjawiskiem atopii oraz uczuleń skóry wśród dzieci. Słabsza bariera ochronna to również większa wrażliwość na mechaniczne uszkodzenia, co oznacza bardziej nasiloną reakcję drażnienia w przypadku drobnych urazów, w tym urazów sportowych. Zaopiekowanie się dzieckiem, które doznało drobnego urazu, powinno być pełne empatii oraz zrozumienia dla problemu młodego człowieka.

Ból jako mechanizm obronny

Skóra dziecka jest delikatną strukturą, która wymaga szczególnej uwagi. W głębszych warstwach skóry każdego człowieka znajdują się receptory czucia bólu, tzw. nocyceptory. Cienka warstwa skóry u dziecka sprawia, że w przypadku urazu receptory te są pobudzone, co prowadzi do kaskady neurologicznego przekazywania impulsu.

Impuls bólowy poprzez włókna nerwowe trafia do rdzenia kręgowego, a następnie do czuciowej kory mózgowej. Pobudzenia w obrębie rdzenia kręgowego mogą prowadzić do pobudzenia odpowiednich włókien ruchowych kończących się w mięśniach szkieletowych. Niejako autonomiczny (bez udziału świadomości) skurcz mięśni prowadzi do powstania odruchu obronnego. Przykładem odruchu obronnego może być zabranie ręki od ostrego przedmiotu. Złożone odruchy ruchowe nie muszą być jednak zapoczątkowywane w ośrodkach bólowych. Odruch przyjmowania minimalizującej skutki upadku pozycji, np. w trakcie spadku z roweru, jest złożonym odruchem wywodzącym się z receptorów równowagi, drgań jak również autonomicznych ośrodków wzroku.

Ból występujący po urazie jest skutkiem wciąż pobudzonych receptorów. Na ich kontrolę ma wpływ mnóstwo czynników – od somatycznych (bezpośrednie pobudzenia receptora) do psychologicznych, w tym norm kulturowych. Nie ma natomiast wątpliwości, że ból spowodowany nawet drobnym urazem u dzieci należy możliwie minimalizować.

Należy ponadto docenić wpływ zachowania opiekuna na subiektywny poziom poczucia lekkiego bólu u podopiecznego. Adekwatna reakcja rodzica, czy trenera na drobny uraz pozwala dziecku na lepsze poradzenie sobie z problemem.

Czy należy martwić się drobnymi urazami?

Każdy, nawet najdrobniejszy uraz u dziecka wywołujący objawy powinien być adekwatnie do problemu opatrzony. Należy podjąć próbę łagodzenia bólu oraz ułatwienia regeneracji skóry. Zazwyczaj niepotrzebne są żadne specjalne działania – dobre słowo wraz z użyciem adekwatnego środka łagodzącego ból lub bez jego użycia pozwala na rozwiązanie kłopotu dziecka.

Należy jednak pamiętać o tym, aby w razie wątpliwości starać się skonsultować problem z profesjonalistą. Doświadczony trener sportowy lub inna osoba mająca częsty kontakt z urazami sportowymi zwykle ma kwalifikacje pozwalające na diagnozę urazu, która wykluczy większość groźnych przypadków.

Jak dbać o skórę dziecka?

Niezawodnym i bezpiecznym preparatem w dbaniu o skórę dziecka jest żel Fastum Junior. Jego receptura oparta na połączeniu naturalnych składników wspomaga naturalne zmniejszanie obrzęków. Kadzidłowiec zawarty w żelu działa kojąco na skórę, a mentol skutecznie chłodzi i działa obkurczająco, co daje uczucie natychmiastowej ulgi.

Zwłaszcza w okresie letnim, kiedy dzieci chętniej podejmują aktywności na zewnątrz, warto wyposażyć swoją apteczkę w chłodzący żel.

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x