Homeopatia to terapia, w której łączy się elementy medycyny konwencjonalnej i alternatywnej. Stosowanie leków homeopatycznych, poza zwalczaniem dolegliwości podczas choroby, ma również na celu wspomaganie sił obronnych organizmu oraz stymulowanie układu odpornościowego. Jak powstają oraz jak działają takie leki i kiedy mogą się sprawdzić?
Podstawowe zasady homeopatii
Najważniejsza zasada klasycznej homeopatii to zasada podobieństwa. W metodzie tej zakłada się, że podobne należy leczyć podobnym, a substancje, które w dużych dawkach wywołują dane objawy, podane w rozcieńczonej formie, w bardzo niewielkich ilościach mogą być skuteczne w walce z nimi. Ponadto u podstaw leczenia homeopatycznego leży zasada indywidualizmu, która wymaga spersonalizowanego podejścia do pacjenta i traktowania go jako niepowtarzalną jednostkę. Stąd też leki homeopatyczne oraz ich dawki dobierane są na podstawie dokładnego wywiadu, dotyczącego nie tylko samych objawów, lecz także samopoczucia czy nawet stylu życia chorego. Uważa się bowiem, że ten sam środek może być pomocny w przypadku różnych dolegliwości, a ten sam stan można leczyć różnymi preparatami.
Jak powstają leki homeopatyczne?
Leki w homeopatii powstają na bazie trzech rodzajów naturalnych składników. Są to surowce mineralne, pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Najczęściej występują w postaci:
-
stałej – czopków, granulek, globulek oraz mieszanek,
-
półstałej – kremów, żeli, maści,
-
płynnej – syropów, kropli, olejów, nalewek.
Niezależnie od formy, ich skład jest w pełni naturalny. Niektóre z nich wytwarzane są na bazie jednego surowca, inne łączą w sobie kilka komponentów o zbliżonym działaniu – to tzw. leki złożone.
Środki homeopatyczne – na jakie choroby są polecane?
Homeopatię najczęściej stosuje się w przypadku chorób skórnych, układu oddechowego i pokarmowego, w stanach zapalnych układu moczowego, a także przy problemach z zatokami, migrenach czy neuralgiach. W aptekach znajdziemy też preparaty homeopatyczne działające wspomagająco przy przeziębieniu oraz grypie, ale też ząbkowaniu, bólu gardła czy kaszlu. Leki mogą być stosowane zarówno w stanach ostrych, które pojawiają się nagle, jak i w przewlekłych. W pierwszym przypadku lekarz przepisuje środki, które przyjmuje się przez krótki czas. W chorobach nawracających, takich jak przewlekłe zapalenie zatok, katar sienny, opryszczka czy egzema, kuracja może potrwać nawet kilka tygodni. Jej celem jest zmniejszenie intensywności i częstotliwości występowania ataków choroby.
Jak przyjmować leki?
Warto wiedzieć, że leki homeopatyczne często stosowane są jako uzupełnienie klasycznych metod leczenia. Preparaty te nie wchodzą bowiem w reakcję z innymi lekami, w tym również z antybiotykami czy środkami przeciwbólowymi. Poleca się rozpoczęcie ich stosowania od razu po zauważeniu pierwszych objawów choroby. Leki homeopatyczne należy przyjmować do czystej i pustej jamy ustnej, zachowując – o ile to możliwe – odstęp czasowy od posiłków.