Kobiety karmiące piersią nie powinny przyjmować wielu leków, ponieważ mogą one przenikać do kobiecego mleka i wpływać na organizm spożywającego je dziecka. W czasie laktacji istnieje jednak ryzyko zajścia w ciążę. Czy oznacza to, że jeśli stosowana antykoncepcja zawiedzie, kobieta pozbawiona jest możliwości szybkiej reakcji i przyjęcia pigułki „po”?
Co to tabletka „dzień po” i czy można ją stosować w ciąży?
Tabletki „po” to antykoncepcja awaryjna (ratunkowa), którą stosuje się w przypadku uzasadnionej obawy, że kobieta może zajść w ciążę po odbytym niedawno współżyciu. Ze względu na to, że w czasie karmienia piersią kobieta ma realne szanse zajścia w ciążę, powinna się zabezpieczać. Jeśli jednak stosowana metoda antykoncepcji zawiedzie lub dojdzie do stosunku bez antykoncepcji, można zażyć tabletkę „dzień po”. Karmienie piersią nie stanowi przeciwwskazania do przyjęcia pigułki „po”, jednak należy wówczas postępować zgodnie z zamieszczonymi w ulotce zaleceniami producenta.
Jak można kupić antykoncepcję awaryjną i jaka jest jej skuteczność?
Antykoncepcję awaryjną należy stosować rozsądnie i wyłącznie wtedy, kiedy jest to uzasadnione – z tego powodu w Polsce wydawana jest wyłącznie z przepisu lekarza. E-receptę może wystawić nie tylko lekarz przyjmujący stacjonarnie, ale i ten świadczący usługi online – chociażby na portalu NaszaRecepta.pl. Ile kosztuje tabletka „dzień po” na receptę uzyskaną online? Zależne jest to od rodzaju przepisanej pigułki – Escapelle jest nieco tańsza niż ellaOne, przy czym czas na jej zażycie jest krótszy.
Należy pamiętać, że mimo przyjęcia tabletki „po” bez względu na jej rodzaj, może dojść do ciąży. Zdarza się to niezwykle rzadko, ale ciągle istnieje taka możliwość. Jeśli zatem kobieta przyjmie tabletkę „dzień po”, a okres nie pojawi się w oczekiwanym terminie, najlepiej wykonać test ciążowy. Nie zawsze jednak brak okresu na czas musi świadczyć o ciąży. Należy również zastanowić się nad tym, czy to nie tabletka „dzień po” opóźnia okres, bo jest to jeden z możliwych skutków ubocznych przyjęcia pigułki.
Ze względu na to, że żadna pigułka nie daje 100% gwarancji, że nie dojdzie do zapłodnienia, nawet jeśli zostanie przyjęta w porę, należy obserwować sygnały wysyłane przez organizm. W razie pozytywnego testu ciążowego koniecznie należy zgłosić się do ginekologa.
Tabletka „dzień po” a karmienie piersią – co należy wiedzieć?
W czasie laktacji wiele leków jest przeciwwskazanych, ponieważ mogą one przenikać do mleka matki i wpływać na dziecko. Jeśli jednak kobieta karmi piersią i potrzebuje zażyć antykoncepcję ratunkową, nie musi się martwić tym, że jest to przeciwwskazane. Dopuszczalne jest zażycie pigułki „po” w czasie laktacji, ale pod pewnymi warunkami, których należy przestrzegać. Szczegóły postępowania podane są w dołączonej do opakowania ulotce i nieco różnią się, zależnie od rodzaju przepisanej pacjentce antykoncepcji ratunkowej.
- W przypadku ellaOne można przyjąć pigułkę „dzień po”, ale należy zrobić tygodniową przerwę od karmienia dziecka piersią. Chcąc utrzymać w tym czasie laktację, zaleca się odsysanie mleka laktatorem, jednak odciągniętego mleka nie powinno się dawać dziecku, czy też zamrażać – należy je wyrzucić. To dość długi czas dla matek karmiących, jednak zaletą ellaOne jest czas możliwego jej przyjęcia od stosunku, który wynosi aż 5 dni.
- Escapelle można przyjąć jedynie w 3 dni od ryzykownego współżycia, ale jest to opcja korzystniejsza dla matek karmiących, ponieważ wymaga odstawienia dziecka od piersi jedynie na 8 godzin. Najlepiej podać dziecku pierś bezpośrednio przed przyjęciem pigułki, a w przerwie 8-godzinnej w razie potrzeby posiłkować się laktatorem i wyrzucać mleko.