Przeziębienie zazwyczaj spowodowane jest infekcją wirusową i najczęściej dopada nas w okresie obniżonej odporności, czyli jesienią i zimą. Nie jest to jednak regułą. Przeziębić możemy się o każdej porze roku, a przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele. Chcąc szybko poradzić sobie z infekcją, należy jak najszybciej zacząć działać. Co jest najlepsze na przeziębienie? Zobaczmy.
Co na przeziębienie? Domowa apteczka
W każdym gospodarstwie domowym powinna znajdować się domowa apteczka, a w niej leki, które mogą szybko i skutecznie pomóc w leczeniu drobnych infekcji. Wśród leków na przeziębienie, które warto mieć zawsze pod ręką, wyróżniamy:
- Leki przeciwzapalne i przeciwbólowe – warto po nie sięgnąć przy gorączce wyższej niż 38°C. Najpopularniejsze leki przeciwzapalne to ibuprofen, paracetamol i kwas acetylosalicylowy np. Aspirin. Leki przeciwbólowe warto mieć w domowej apteczce nie tylko w przypadku przeziębienia, ale również pojawienia się innych stanów zapalnych lub urazów.
- Leki złożone na przeziębienie – dostępne zazwyczaj w postaci saszetek do rozpuszczania lub tabletek. Oprócz leku przeciwzapalnego zawierają także substancje rozgrzewające, rozrzedzające wydzielinę i przeciwkaszlowe. Stawiając na tego typu preparaty, nie należy mieszać ich z innymi lekami przeciwzapalnymi.
- Tabletki lub spray na ból gardła – jeżeli infekcja objawia się bólem gardła, warto mieć pod ręką tabletki do ssania lub specjalny spray, który złagodzi stan zapalny i nawilży śluzówkę.
- Syrop przeciwkaszlowy – stosowany w przypadku kaszlu. Najpopularniejszy jest syrop z pędów sosny.
- Krople do nosa – najlepiej takie, które nie wysuszają śluzówek.
- Olejki eteryczne do inhalacji – inhalacja pozwoli przeczyścić drogi oddechowe i pomoże wygrzać organizm.
Co na przeziębienie? Domowe sposoby
Kiedy zauważymy, że „coś nas zaczyna brać”, zanim objawy się pogłębią, warto sięgnąć po sprawdzone domowe sposoby.
Jeżeli chcemy szybko pozbyć się infekcji, zawsze powinniśmy mieć w domu takie produkty, jak:
- czosnek,
- miód naturalny,
- imbir,
- kurkuma,
- goździki,
- sok malinowy,
- cytryna.
W walce z infekcją świetnie sprawdzają się naturalne antybiotyki. Mikstura z miodu i czosnku to stary przepis naszych babć, który doskonale działa również dzisiaj. Warto postawić również na rozgrzewającą herbatkę z imbirem, cytryną lub miodem. Świetną opcją na rozgrzanie jest także grzane wino lub piwo, które, z odpowiednimi przyprawami (goździki, imbir, miód) oraz dodatkiem żółtka jaja stanowią bogactwo witamin i pomoże szybko pozbyć się objawów infekcji. Oczywiście tego typu specyfików nie możemy łączyć z lekami na grypę i przeziębienie oraz lekami przeciwzapalnymi, dlatego zalecane są jedynie przy lekkich objawach.
Przeziębienie każdemu może dać się we znaki i choć zazwyczaj trwa zaledwie kilka dni, może przerodzić się w infekcję bakteryjną, która wymaga antybiotykoterapii. Dlatego warto działać jak najszybciej, stosując popularne sposoby na przeziębienie, które pomogą powstrzymać rozwój drobnoustrojów.