Nowy rok to czas, kiedy wiele osób zaczyna myśleć o swoim zdrowiu i dobrym samopoczuciu. Dla mężczyzn po 50 roku życia jednym z najważniejszych tematów zaczyna być zdrowie, w tym zdrowie dróg moczowo płciowych. Już po 40 r.ż. wśród wielu mężczyzn zaczynają pojawiać się problemy takie jak słaby strumień oddawanego moczu, zwiększenie częstości oddawania moczu, problemy z rozpoczęciem mikcji oraz nocne parcie. Jak im zapobiec?

Idą zmiany!

Jak zapobiegać problemom z prostatą? Ważne jest, aby mężczyźni zaczęli dbać o swoje zdrowie, między innymi stosując się do niżej podanych nawyków:

Pierwszą rzeczą, którą każdy mężczyzna 50+ powinien zrobić w nowym roku, jest zwiększenie spożycia warzyw i owoców. Produkty bogate w witaminę C, E oraz likopen (pomidory) i selen (orzechy) pomagają zmniejszyć ryzyko przerostu prostaty. Mimo że wielu mężczyzn uważa się za bezwzględnych mięsożerców, warto, aby przynajmniej częściowo zmienić dietę tak, aby zawierała jak najwięcej nieprzetworzonych produktów pochodzenia roślinnego.

Kolejnym ważnym krokiem jest regularna aktywność fizyczna. Nawet 30 minut dziennie wysiłku w formie spaceru lub jazdy na rowerze pomaga utrzymać prawidłową masę ciała, co jest ważne dla zdrowia prostaty. Nie warto odkładać na bok planów o zorganizowanym wysiłku fizycznym, ważnymi krokami są również codzienne drobne zmiany nawyków takie jak: pojadę do pracy na rowerze, przejdę się do sklepu, dziś zostawię samochód na parkingu.

Kluczowe dla zapobiegania problemom z prostatą jest unikanie alkoholu i papierosów. Zarówno nadmierne spożycie alkoholu jak dym tytoniowy są uważane za czynnik ryzyka przerostu gruczołu krokowego oraz raka prostaty. Ograniczenie narażenia na dym tytoniowy oraz alkohol skutkuje również ograniczeniem czynników ryzyka innych chorób, nie tylko nowotworowych. Krok ten jest mocno rekomendowany w kontekście postanowień noworocznych.

Co robić, gdy problem już się pojawi?

W przypadku pojawienia się pierwszych objawów, wartościowe dla wczesnego wykrywania ewentualnych problemów są regularne badania prostaty. Zwrócenie uwagi na objawy u lekarza rodzinnego skutkuje zazwyczaj wykonaniem niezbędnych badań oraz skierowaniem do urologa. W jaki sposób lekarz postawi diagnozę przerostu prostaty? Diagnostyka zaczyna się dokładnym wywiadem lekarskim, a pytania, które mogą paść w gabinecie to opis historii chorób dróg moczowo-płciowych w rodzinie, prośba o dokładny opis dotychczasowego zdrowia, czasu pojawienia się objawów przerostu prostaty oraz badanie lekarskie. Najpopularniejszą metoda badania jest badanie prostaty per rectum palcem, możliwe są jednak modyfikacje metody w przypadku braku pewności co do diagnozy. Badanie USG oraz badanie parametrów z krwi pozwala poszerzyć diagnostykę i trafnie postawić diagnozę, oraz dobrać leki, w tym leki ziołowe bez recepty jak Prostamol Uno.

Mężczyźni po 50 roku życia powinni zadbać o swoje zdrowie prostaty poprzez zmianę diety i stylu życia, regularną aktywność fizyczną, unikanie alkoholu i papierosów oraz regularne badania prostaty w przypadku wystąpienia pierwszych objawów. Dzięki temu będą mogli cieszyć się zdrowiem przez wiele lat, a zrealizowane noworoczne postanowienie zaprocentuje w przyszłości.

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x