Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat mocno wzrosła świadomość odnośnie szkodliwych konsekwencji, jakie może przynieść nie tylko czynne spożywanie wyrobów tytoniowych, ale także bierne palenie papierosów. Jakie mogą być długofalowe skutki takiego działania? Jest to o tyle ważne, że bierne palenie może wywołać poważne problemy zdrowotne również wśród dzieci.

Bierne palenie papierosów — na czym to polega?

Bierne palenie papierosów to zjawisko, które polega na absorbowaniu środowiskowego dymu tytoniowego przez osoby, które same nie palą papierosów. W takim ujęciu dym wynikający z korzystania z wyrobów tytoniowych dzieli się na dwa główne rodzaje — przedstawiono je poniżej:

  • główny strumień dymu— jest to dym wdychany, następnie zaś wydychany przez osoby palące papierosy.
  • boczny strumień dymu— dym wydychany przez palacza.

Paradoksalnie, groźniejszy dla ludzkiego organizmu jest dym wydychany przez czynnego palacza, wdychany zaś przez biernego; taki stan rzeczy wynika stąd, że do organizmu tego ostatniego dostają się większe ilości związków rakotwórczych oraz toksyn niż ten dym, który jest inhalowany bezpośrednio przez palaczy.

Według opinii Agencji Ochrony Środowiska (podmiot działający w Stanach Zjednoczonych) dym tytoniowy jest jednym z najbardziej rakotwórczych zagrożeń, z jakimi mamy do czynienia na co dzień. Bierne palenie zwiększa w dłuższej perspektywie — również w odniesieniu do dzieci — ryzyko zachorowania w postaci:

  • raka płuc, krtani, gardła,
  • schorzeń w obszarze zatok nosowych, pęcherza moczowego, żołądka czy układu krążenia.

To jeszcze nie wszystko, ponieważ potencjalne skutki biernego palenia to również takie zagrożenia jak na przykład zwiększone ryzyko wystąpienia chorób układu oddechowego, w tym na przykład zapalenie oskrzeli czy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP).

Według różnych szacunków bierni palacze, które nigdy same nie sięgają po papierosa, narażone są na ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe w stopniu aż o jedną czwartą! W związku z tym wydaje się oczywiste, że powinniśmy unikać spożywania wyrobów tytoniowych w obecności dzieci.

Bierne palenie u dzieci — jak można rozpoznać ten problem?

Bierne palenie papierosów przez dzieci to problem, który może objawiać się na różne sposoby. Oto potencjalne konsekwencje biernego palenia u dzieci:

  • problemy w zakresie układu oddechowego (kaszel, duszność czy kichanie),
  • nasilenie objawów astmy,
  • problemy z koncentracją, co może objawiać się pogorszeniem efektów nauki,
  • wyższe ryzyko wystąpienia infekcji dróg oddechowych, w tym także zapalenia oskrzeli i płuc,
  • podwyższone ryzyko wystąpienia infekcji ucha środkowego,
  • wpływ na rozwój mowy,
  • zwiększone ryzyko zaburzeń zachowania (skłonność do agresji itp.).

To właśnie dlatego tak ważne jest rzucenie palenia.

Źródła:

Treyster Z. Second hand smoke exposure in children: environmental factors, physiological effects, and interventions within pediatrics. Reviews on Environmental Health, 2011, 187-195.

Barbara Będkowska-Korpała, Bogusława Piasecka, Jolanta Ryniak, Jak uchronić dziecko przed biernym i czynnym paleniem tytoniu? Poradnik dla rodziców i wychowawców, Warszawa 2009, Centrum Metodyczne Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej.

 

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x