Jest to jedna z najbardziej niebezpiecznych dolegliwości, jaka może nas spotkać. Największy odsetek osób, które cierpią z powodu udaru słonecznego pojawia się w czasie lata. Może przydarzyć się każdemu z nas, ponieważ udar słoneczny powstaje na skutek zbyt długiego przebywania na słońcu – przez to nasz organizm nagrzewa się, a jego praca zostaje zaburzona. Przez nieostrożność i niewiedzę wiele osób naraża się na udar słoneczny, a jest on bardzo niebezpieczny nie tylko dla naszego zdrowia, ale także życia. Sprawdź, jakie są objawy udaru słonecznego i jak go uniknąć.

Czym jest udar słoneczny?

To groźna dolegliwość, która pojawia się u człowieka na skutek przegrzania organizmu. Udar słoneczny pojawia się wtedy, gdy spędzamy za dużo czasu na słońcu, przez co nasze ciało nagrzewa się, a jego prawidłowe funkcjonowanie zostaje zaburzone. Na skutek tego nie jest w stanie sam w naturalny sposób ochładzać naszego ciała i obniżyć zbyt wysokiej temperatury. Udar słoneczny w niektórych przypadkach może być łagodny, jednak istnieją przypadki, kiedy osoba mająca udar słoneczny musiała spędzić kilka dni w szpitalu. Są również śmiertelne ofiary udaru słonecznego. Może on dotknąć każdego z nas, dlatego tak ważne jest, by pamiętać o odpowiedniej ochronie przed promieniami słonecznymi, ponieważ są one niebezpieczne.

Osoby, które miały udar słoneczny

Wszystkie osoby, które zostały dotknięte udarem słonecznym, są jednego zdania – to jedna z najgorszych rzeczy, jakie mogą nas spotkać. Uczucie, jakie niesie ze sobą udar słoneczny, może przypominać umieranie – takiego zdania są osoby, które doświadczyły udaru słonecznego na własnej skórze. Może się zdarzyć w każdej chwili i wcale nie potrzeba na to dużo czasu – wystarczy pół godziny na słońcu, bez odpowiedniej ochrony dla skóry, nawodnienia oraz osłony, która będzie chroniła naszą twarz i głowę. Po takim czasie u wielu osób pojawia się trudność z utrzymaniem równowagi, zawroty głowy i uczucie ciągłego gorąca, mimo że temperatura ciała nie przekracza trzydziesty siedmiu.

Oto wypowiedź pani Jolanty, która na zawsze zapamięta to przeżycie. W czasie kiedy dbała o swoje dzieci, całkowicie zapomniała o sobie. Kilka chwil nieuwagi sprawiło, że stała się ona ofiarą udaru słonecznego.

To najgorsze uczucie, jakie mogło mnie spotkać. Jestem mamą dwójki dzieci i najważniejsze były dla mnie one. Chciałam, by były odpowiednio chronione przed słońcem, bo przecież wiem jakie konsekwencje może mieć zbyt długie przebywanie na słońcu, bez ochrony. A jednak w czasie, kiedy dbałam o swoje dzieci, całkiem zapomniałam o tym, że ja również potrzebuję ochrony przed słońcem. Zapomniałam o piciu, jedzeni, a przede wszystkim chodziłam przez kilka godzin na słońcu bez nakrycia głowy. To nie skończyło się dla mnie dobrze. Wieczorem, po zaśnięciu dzieci zaczęłam czuć się coraz gorzej. Najpierw pojawiły się u mnie zawroty i straszliwy ból głowy. Mimo tego, że się położyłam, cały świat wirował. Czułam się jak na pustyni, która dryfuje na oceanie. Przez to kilka razy zwymiotowałam. To był znak dla mojego męża, że jest bardzo źle. Zabrał mnie do szpitala, w którym musiałam spędzić trzy dni. Przez cały ten czas, byłam pod obserwacją, podłączona do kroplówki”.

Jakie błędy popełniamy i tym samym zwiększamy ryzyko występowania udaru słonecznego?

Obserwuje się wiele karygodnych błędów, jakie popełniają Polacy na wakacjach. Po pierwsze zapominają o konsekwencjach, jakie mogą ich spotkać po zbyt długim przebywaniu na słońcu w czasie największych upałów. Wiele osób wybiera się na plażę czy opala w godzinach od jedenastej do piętnastej, a przecież w tych godzinach jest największe słońce oraz najwyższa temperatura. Ten okres w ciągu dnia jest dla nas najbardziej niebezpieczny.

Podczas najbardziej słonecznych godzin, powinniśmy przebywać w zacienionych miejscach, gdzie jest chłodniejsze powietrze. Jeśli jesteśmy dzieckiem lub osobą straszą, o tej porze dnia najlepiej w ogóle nie wychodzić na zewnątrz.

Kto jest najbardziej narażony na udar słoneczny?

Udar słoneczny pojawia się na skutek przegrzania organizmu. Zbyt intensywne i długotrwałe działanie promieni słonecznych prowadzi do udaru cieplnego. Nasz organizm w takich sytuacjach traci zdolność do termoregulacji. Przez to nie jest on w stanie w efektywny sposób oddawać na zewnątrz zgromadzonego ciepła. Intensywne działanie poronieni słonecznych na naszą skórę może zaburzyć pracę opon mózgowych i mózgu. To wszystko dzieje się już po kilkunastu minutach, po przebywaniu na słońcu bez odpowiedniej ochrony głowy i karku.

Do osób najbardziej narażonych na udar słoneczny należą:

  • Osoby starsze
  • Dzieci
  • Osoby pracujące na słońcu, podczas upałów
  • Osoby mające problemy z nadwagą
  • Osoby, które są pod wpływem alkoholu
  • Chorzy na cukrzycę
  • Osoby mające problemy z chorobami serca
  • Osoby przyjmujące niektóre leki, które mają działanie światło uczulające, rozszerzają naczynia krwionośne, są moczopędne, leki antydepresyjne.


Jednak należy pamiętać, że na udar słoneczny jest narażony każdy z nas. Dotyczy to szczególne osób, które nieodpowiednio przygotowały się na długotrwałe spędzanie czasu na słońcu oraz nie przestrzegają zasad bezpiecznego korzystania ze słońca. Jest to dolegliwość, która może pojawić się zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. O tym przekonują się zwłaszcza osoby młode, którym wydaje się, że ich organizm jest silny i nic im nie zagraża.

Jakie objawy udaru słonecznego

Na udar słoneczny inaczej mówi się udar cieplny czy też osłabienie cieplne. Jest to stan nagły, który w niektórych przypadkach może zagrażać naszemu życiu. Zanim dojdzie do udaru słonecznego, mogą się u nas pojawiać objawy osłabienia organizmu. Takie objawy najczęściej spotykane są u osób pracujących fizycznie.

Na początku odczuwać można kurcze i drgania mięśni. To znak od naszego organizmu, że zaczynamy się przegrzewać. Powinien nas zmusić do zejścia ze słońca, schowania się w cieniu oraz zwiększenia ilości spożywanych płynów. Jeśli nie posłuchamy swojego organizmu, mogą pojawiać się bóle i zawroty głowy.

U osób, które nie wykonują wysiłku fizycznego, a przebywają zbyt długo na słońcu, mogą pojawić się następujące objawy:

  • Uczucie zmęczenia
  • Nudności i wymioty
  • Zawroty i bóle głowy
  • Bóle mięśni
  • Trudności z utratą równowagi
  • Drżenie kończyn
  • Zmiany nastrojów.

Na skutek udaru słonecznego może dojść do utraty świadomości, majaczenia, a nawet śpiączki. U takich osób zwiększa się czynność serca, pojawiają się szybszy oddech oraz spada ciśnienie. Przy osłabieniu cieplnym skóra staje się blada, wilgotna, chłodna, natomiast przy udarze cieplnym skóra staje się gorąca i czerwona. Jeśli osoby, które przebywają na słońcu, zaczną odczuwać u siebie niepokojące objawy takie jak: nudności, zawroty głowy i nagłe uczucie gorąca, a mimo schowania się w chłodniejsze miejsce, objawy te nie mijają, należy jak najszybciej zgłosić się do szpitala. W szpitalu osoba dotknięta udarem słonecznym otrzyma, odpowiednią opiekę medyczną.

Pamiętajmy – słońce bywa zdradliwe

Wielu osobom wydaje się, że kilkanaście minut na słońcu nie są żadnym zagrożeniem. To bardzo krótki czas, więc co złego może się stać?Jednak prawda jest taka, że słońce ma na nas bardzo negatywny wpływ, zwłaszcza kiedy wychodzimy na nie podczas godzin szczytowych. Ryzyko udaru słonecznego znacznie wzrasta, kiedy przebywamy na słońcu bez ochrony głowy i karku.

Jak chronić się przed udarem słonecznym?

Przed słońcem należy się odpowiednio chronić. Jeśli sobie tego nie zapewnimy, zwiększa się ryzyko powikłań, jakie mogą nas spotkać po zbyt długim przebywaniu na słońcu. Oto kilka sposobów na ochronę przed udarem słonecznym:

  • Nie przebywaj na słońcu więcej niż dwadzieścia minut – jest to czas, który po przekroczeniu, może stać się dla nas niebezpieczny. W czasie największych upałów po dwudziestu minutach należy robić sobie przerwy, które pozwolą nam ma, ochłodzenie się organizmu. Najlepiej przenosić się do miejsc nienasłonecznionych, gdzie jest przewiew. Jeśli nie znajdziemy takiego miejsca, najlepiej udać się do chłodnego i wentylowanego pomieszczenia. 
  • Pij wodę – o tym nie wolno zapominać. Kiedy przebywamy na słońcu, konieczne jest ciągłe uzupełnianie płynów. Dziej się tak, ponieważ nasz organizm się nagrzewa, więc wydala z siebie pot, który ma za zadanie chłodzić naszą skórę. Jednak jednocześnie, tracimy wodę z organizmu. W czasie lata zamiast standardowych dwóch litrów wody na dzień, możemy wypić nawet dwa razy więcej. 
  • Unikaj alkoholu – podczas przebywania czasu na słońcu, najlepiej unikać alkoholu. Ogrzewa on nasz organizm, rozrzedza krew i sprawia, że czujemy się osłabieni. 
  • Chroń głowę i kark – wychodząc na słońce, nie zapominaj o kapeluszu. Będzie on doskonałą ochroną dla naszej głowy i karku. Warto wybierać przewiewne nakrycia głowy, które nie będą sprzyjały przegrzaniu się organizmu. 
  • Zakładaj przewiewne ubrania – najlepiej wybierać ubrania przewiewne ubrania z naturalnych tkanin. Wielu specjalistów jest zdania, że takie ubrania, są skuteczniejszą ochroną niż kremy z filtrem. Dlatego warto wybierać ubrania z długim rękawem i nogawkami.

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x