Prostata jest małym narządem znajdującym się w miednicy mniejszej. Stanowi on część układu moczowo-płciowego mężczyzn, przez co rozmowa o patologiach w jego obrębie może być u niektórych osób powodem do zakłopotania. Niesłusznie, ponieważ problem jest bardzo powszechny. Aż 60% mężczyzn po 75. roku życia odczuwa objawy związane z jego rozrostem i uciskiem na cewkę moczową.

Po co mężczyznom prostata?

Prostata jest gruczołem o kształcie orzecha, lekko spłaszczonym od góry, który składa się z dwóch płatów połączonych węziną. Produkuje wydzielinę zapewniającą odpowiednią żywotność plemników, umożliwiając ich dotarcie do komórki jajowej. Ma ona biały, mętny kolor i zostaje uwolniona wprost do cewki moczowej w trakcie ejakulacji poprzez skurcz mięśni gładkich torebki gruczołu.

Choroby prostaty

Z wiekiem, w wyniku działania hormonów, prostata ulega powiększeniu. Gruczoł, który otacza cewkę moczową, uciska na jej ściany, powodując zwężenia światła i utrudniony przepływ moczu. Z tego wynikają objawy, takie jak: trudności z oddawaniem moczu, oddawanie moczu przerywanym strumieniem oraz uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza. Objawy te można łagodzić, stosując leczenie farmakologiczne. W początkowym stadium mogą to być leki bez recepty, takie jak Prostamol Uno. Następnie, jeśli objawy są dalej nasilone, stosuje się leki na receptę: alfa-blokery lub inhibitory 5-alfa-reduktazy. U niektórych pacjentów niezbędne może okazać się leczenie operacyjne.

Inną powszechną chorobą jest zapalenie gruczołu krokowego, którego objawy są podobne do tych, pojawiających się przy łagodnym rozroście prostaty. Dodatkowo pojawia się ból krocza i pieczenie przy oddawaniu moczu, czasami krew w moczu lub ejakulacie. Za zapalenie odpowiadają bakterie – te same, które powodują infekcje dróg moczowych i najczęściej taka infekcja prowadzi do przeniesienia stanu zapalnego na gruczoł krokowy.

Ostatnim schorzeniem, którego objawy mogą być podobne do łagodnego przerostu, jak i zapalenia gruczołu krokowego, jest nowotwór, choć najczęściej przez długi czas rozwija się bezobjawowo, dlatego jakąkolwiek patologię w obrębie gruczołu krokowego należy skonsultować z lekarzem.

Jak dbać o prostatę?

Przede wszystkim zdrowy styl życia, obejmujący pełnowartościową dietę i regularny wysiłek fizyczny, pozwalający utrzymać prawidłową masę ciała. Dzięki temu eliminujemy czynniki ryzyka chorób prostaty. Dodatkowo należy zadbać o swoje zdrowie poprzez wykonywanie regularnych badań profilaktycznych, obejmujących również profilaktykę raka prostaty. W tym celu zaleca się wykonywać badanie PSA z krwi żylnej. Należy pamiętać, że jego podwyższenie występuje również po stosunku płciowym i badaniu per rectum. Ważna jest także znajomość przyczyn śmierci bliskich osób, ponieważ nowotwór prostaty często występuje rodzinnie. Jeśli pojawiają się niepokojące objawy ze strony układu moczowo-płciowego oraz podwyższone PSA, należy udać się do lekarza, który po zebraniu wywiadu oraz przeprowadzeniu badań, takich jak badanie per rectum czy USG, postawi diagnozę i wdroży odpowiednie leczenie.

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x