Naturalna nieprzetworzona sól jest elektrolitem odpowiedzialnym za wiele procesów biologicznych, jak np. równowagę osmotyczną, a więc regulowanie ilości wody wewnątrzkomórkowej i zewnątrzkomórkowej. Jest składnikiem osocza krwi, limfy oraz płynu owodniowego, odpowiada za utrzymanie i regulowanie ciśnienia krwi. Wpływa na wzrost liczby komórek glejowych w mózgu, a dzięki wymianie jonów sodu i potasu umożliwia koordynację pracy mięśni podczas poruszania się. Nie ulega wątpliwości, że sól jest niezbędna do życia.
Sól jest potrzebna każdemu organizmowi
Proporcjonalnie 8 gr sodu równoważne jest 1 litrowi wody, co za tym idzie niedobór tego pierwiastka może spowodować spore odwodnienie. Nasz organizm jest zbudowany z soli i zawiera prawie 450 gramów, jednak żeby zachować zdrowie i równowagę kwasowo-zasadową powinniśmy każdego dnia uzupełniać jej utratę.
Niedobór soli w organizmie może wywołać hiponatremię, zaburzenie gospodarki wodno-eletrolitowej organizmu, które może spowodować obrzęk mózgu i zaburzenia oddychania. Przy niedostatku soli z komórek naszego ustroju jest zabierana woda, co wpływa również na odwodnienie naszego organizmu. Niedobór sodu zdarza się przy wzmożonym wysiłku fizycznym, niedoczynności tarczycy. Jego spadek poniżej normy około 110 mmol/l, jest niebezpieczny i bezpośrednio zagraża życiu.
Nadmiar sodu w organizmie, również jest niewskazany, ponieważ wywołując hipernatremię może przyczynić się do wielu chorób: nadciśnienia tętniczego, zaburzeń rytmu serca, zawału i udaru mózgu, problemów z koncentracją, osteoporozy, zaćmy, wrzodów i raka żołądka czy reumatoidalnego zapalenia stawów.
Sól rafinowana szkodzi zdrowiu
Spożywanie dużej ilości soli rafinowanej powoduje zatrzymanie wody w organizmie i wpływa na przyrost wagi, dlatego uważa się, że sól rafinowana[1] jest głównym powodem otyłości. Aby zapewnić sobie najlepsze proporcje sodu i potasu warto zrezygnować z gotowych dań i żywności przetworzonej przemysłowo zastępując je produktami świeżymi. Produkty z upraw ekologicznych i warzywa, w dostatecznej ilości zawierają sód, włączone do diety zapewnią naszemu organizmowi nasycenie składnikami mineralnymi[2].
Nasz stan zdrowia w dużej mierze zależy od prowadzonego trybu życia i sposobu odżywiania, ilości snu, stresu, stanu środowiska w jakim żyjemy. 90% nowotworów wiąże się z trybem życia: nieodpowiednim odżywianiem, paleniem tytoniu, brakiem ruchu i zanieczyszczeniem środowiska! Nieodpowiednia dieta ma wpływ na powstawanie nowotworów, cukrzycy typu 2, osteoporozy, chorób serca czy nawet zwyrodnieniowego zapalenia stawów (artrozy)[4].
Jaka sól jest najzdrowsza?
Jeśli w soli pierwiastki i minerały są związkami koloidalnymi, to nasz organizm może przyswajać magnez, potas, wapno i wszelkie współdziałające mikropierwiastki. Mamy wiele rodzajów soli: sól morska (nierafinowana), sól kamienna, sól krystaliczna pochodzenia himalajskiego.
Najzdrowsza sól to sól morska. Ma stosunkowo niską zawartość sodu. Zawiera również magnez, lit, selen, cynk i jod, bo powstaje przez odparowanie wody morskiej. Ma szary kolor i jest lekko wilgotna. Odznacza się intensywnym smakiem, dlatego można jej używać mniej niż soli kuchennej. Udowodniono, że Hiszpanie, Japończycy i mieszkańcy Wenezueli znacznie rzadziej chorują na miażdżycę czy białaczki limfatyczne, gdy spożywają sól morską.
W Polsce od niedawna popularność zdobywa sól himalajska, która jest pomocna przy problemach z suchą cerą. Jest uważana za najczystszą sól wydobywaną ręcznie, nieoczyszczaną i bogatą w minerały. Oprócz chlorków i magnezu zawiera ona siarczany i żelazo. Poleca się robić z niej ciepłe okłady przy schorzeniach stawów. Może pomóc w uregulowaniu poziomu cukru we krwi, ciśnienia, wspomóc układ nerwowy, utrzymać zdrowy układ oddechowy, a nawet spowolnić procesy starzenia.
Polskim, lokalnym i naturalnym bogactwem jest kamienna sól kłodawska naturalna. Nie jest wybielana ani suszona przy użyciu chemikaliów, w przeciwieństwie do innych gatunków soli jest nieprzetworzona, nieoczyszczona i również bogata w minerały. Sól kamienna z Kłodawy zawiera również, poza zawartością sodu, substancje mineralne w śladowych ilościach, takie jak: żelazo, wapń, magnez, cynk, potas i jod .Biopierwiastki wchodzące w skład soli kłodawskiej tworzą kompleksy łatwo przyswajalne przez organizm. Z uwagi na brak zawartości jodu, sól kamienna niejodowana nie jest zalecana do bezpośredniego spożycia[5].
Innowacyjnym rozwiązaniem jest sól na bazie chlorku potasu. Posiada ona niewyczuwalny troszkę gorzkawy smak ale warto jej używać do solenia potraw zamiast chlorku sodu. Niestety nie jest zalecana dla wszystkich. Osoby, które chorują na cukrzycę, choroby nerek, niedrożność dróg moczowych oraz nadciśnienie tętnicze powinny jej unikać[6].
Zdrowa sól
Zdrowa sól to ta, która jest najmniej przetworzona i jest wzbogacona o składniki mineralne w odpowiednich proporcjach. Bogactwo odżywcze naturalnej nieoczyszczonej soli kamiennej jest nieporównywalne do soli kuchennej, czy jodowanej. Naturalna sól kamienna lub morska zawiera nie tylko jod, ale ok. 80 innych pierwiastków dlatego te dwa gatunki soli są uważane za najzdrowsze.
Niestety w większości sklepów znajdziemy sól kamienną z dodatkiem fluoru, a nawet jodu, często też antyzbrylacza (czyli żelazocyjanku potasu, szkodliwego związku dodawanego do soli w celu uniknięcia zbrylania, oznaczanego na etykietach jako E-536)[7], czy krzemian glinu (podstawową przyczynę choroby Alzheimera)[8]. Dla własnego zdrowia najlepiej wybierać sól niejodowaną i nieoczyszczoną (nierafinowaną).
Ile jeść soli?
Według światowej Organizacji zdrowia dzienne całkowite spożycie soli, nie powinno przekraczać 5 g/d. Statystycznie zjadamy jej aż 3-5 razy więcej! Aby być zdrowym warto ograniczyć się do zalecanego dziennego spożycia i nie spożywać soli w większej ilości jak jedna łyżeczka dziennie.
Warto pić codziennie rano jedną szklankę wody z łyżeczką soli himalajskiej lub morskiej na czczo, dzięki czemu można uzupełnić elektrolity w organizmie i nawodnić komórki.
Chcesz wiedzieć, który rodzaj soli jest najzdrowszy, a jakiego należy unikać? Zwracasz uwagę na to, co jesz i starasz się wybierać jak najlepsze dla zdrowia produkty? Kliknij i odwiedź naszą stronę, na której poznasz urządzenia badające wpływ m. in. produktów spożywczych na ludzki organizm, a także szczegółowo diagnozujące stan Twojego ciała.
____________________
[1]. Szkodliwa sól rafinowana, http://swiadomosc-ziemi.org/index.php/strony/tekst/860/szkodliwa-sol-rafinowana (dostęp: 4.01.2016).
[2]. Sól – po co ta batalia?, https://www.pocztazdrowia.pl/artykuly/sol-po-co-ta-bathttps://www.pocztazdrowia.pl/artykuly/sol-po-co-ta-batalia, (dostęp: 4.01.2016).
[3]. Sól kuchenna – co za dużo to nie zdrowo, co za mało jeszcze gorzej, http://mestetyczna.pl/sol-kuchenna-duzo-zdrowo-malo-jeszcze-gorzej/ (dostęp: 4.01.2016).
[4]. Sól – po co ta batalia?, tamże.
[5]. M. Górska, Morska, kamienna, himalajska – którą sól wybrać?, http://biokurier.pl/aktualnosci/2206-morska-kamienna-himalajska-ktora-sol-wybrac (dostęp: 4.01.2016).
[6]. Sól – po co ta batalia?, tamże.
[7]. M. Górska, O soli i antyzbrylaczu, http://biokurier.pl/aktualnosci/2183-o-soli-i-antyzbrylaczu (dostęp: 4.01.2016).
[8]. Szkodliwa sól rafinowana, tamże.