Ibuprofen to jeden z wielu bardzo popularnych składników leków przeciwbólowych. Jak powszechnie wiadomo, ich spożycie niejednokrotnie przekracza granice normy, co może przynieść bardzo negatywne skutki dla zdrowia. Bardzo poważnym z nich jest podwyższone ryzyko zawału serca. Przeczytaj w naszym artykule czy także Ciebie może ono dotyczyć.

Co wykazały badania na temat NLP?

Prestiżowe czasopismo British Medical Journal opublikowało kolejne badania na temat niesteroidowych leków przeciwzapalnych (w skrócie NLP) i ich skutków. NLP wykorzystuje się do leczenia stanów reumatoidalnych, a także zmniejszania bądź całkowitego likwidowania odczuwanego bólu.

W badaniu wzięło udział około pół miliona osób zamieszkujących Finlandię, Kanadę i Wielką Brytanię, które zażywały tego typu substancje; ponad 60 tysięcy z nich miało za sobą przebyty zawał. Wyniki wskazały na związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy zażywaniem zbyt dużych dawek tych leków, a zwiększonym ryzykiem zawału serca.

Kiedy NLP są szczególnie niebezpieczne?

Tyczy się to szczególnego przypadku, kiedy stosujemy leki niesteroidowe kilka dni pod rząd, co może okazać się dla nas bardziej niebezpieczne niż przyjmowanie ich regularnie, ale w odstępach czasowych dłuższych niż 1 dzień.

Obserwacje dostarczają także informacji, że ryzyko wystąpienia zawału serca jest bardziej nasilone przez pierwszy miesiąc zażywania NLP. Jest to jednak uzależnione nie tylko od dawki, jaką przyjmuje pacjent, ale także od jego stanu zdrowia i tolerancji danych substancji. Warto wspomnieć o czynnikach ryzyka zawału takich jak palenie papierosów czy otyłość.

Ludzki organizm to skomplikowana machina, na której działanie składa się bardzo dużo czynników o czym zawsze warto pamiętać. Kiedy wiele zmiennych zwiększających możliwość zawału nakłada się na siebie, trzeba zachować szczególną ostrożność zwłaszcza przy przyjmowaniu leków w dużych dawkach.

Warto pamiętać, że każdy jest inny

Doktor Mike Knapton z British Health Foundation uczula, że każdego chorego należy traktować indywidualnie. Zarówno zalety, jak i zagrożenia, jakie niosą ze sobą NLP mogą w różnym stopniu wpływać na danego człowieka. Lekarze powinni się zastanowić czy je przypisać szczególnie osobom z wysokim ryzykiem zawału jeszcze przed ich stosowaniem, a także pacjentom po zawale. Leki te powinny być stosowanie możliwie krótko i wtedy, gdy potrzeba jest prawdziwa.

Przykłady leków zawierające ibuprofen:
– Nurofen
– Ibum
– Ibuprofen
– Ibuprom
– Ibufen
– Ibum
– Ibumax


[1] Wystarczy przez tydzień stosować ibuprofen, by wzrosło ryzyko zawału serca, http://zdrowie.radiozet.pl/Leki/Wystarczy-przez-tydzien-stosowac-Ibuprofen-by-wzroslo-ryzyko-zawalu

[2] Zażywanie ibuprofenu zwiększa ryzyko zawału serca, http://nietak.net/zazywanie-ibuprofemu-zwieksza-ryzyko-zawalu-serca/

[3] Ibuprofen zwiększa ryzyko zwału serca?, http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,414127,ibuprofen-zwieksza-ryzyko-zawalu-serca.html

 

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x