Endometrioza jest niebezpieczną chorobą, która dotyka ok. 10% kobiet. Głównym objawem choroby są przewlekłe bóle podbrzusza, wzdęcia i zaparcia, a nieleczona może prowadzić nawet do bezpłodności. Wyniki badań wskazują na dietę jako czynnik, który zmniejsza prawdopodobieństwo rozwoju choroby.
Odpowiednia dieta i szczególna uwaga w doborze tego, co jemy może zahamować rozwój endometriozy nawet o 70%. Szczególnie polecane są produkty bogate w witaminy E i C, które zmniejszają natężenie stresu oksydacyjnego i zapobiegają powstawaniu reakcji zapalnych. Wśród nich wymienia się głównie cytrusy i zielone warzywa, takie jak szpinak, sałata, jarmuż czy brokuły. Mają one właściwości przeciwzapalne i zawierają dużo błonnika, który reguluje procesy trawienne.
Oprócz witamin warto zadbać o dostarczenie do organizmu dużej ilości kwasów omega-3, które nie tylko obniżają ryzyko wielu chorób, ale także zwiększają odporność organizmu. Nienasycone kwasy tłuszczowe są składnikiem wielu ryb i owoców morza. Znajdziemy je w tłustych rybach, np. w łososiu, dorszu, makreli czy tuńczyku, i skorupiakach. Występują również w olejach roślinnych takich jak olej lniany, rzepakowy i olej z orzechów włoskich. Do diety warto także włączyć orzechy, pestki dyni, ziarna chia i siemię lniane.
Składnikiem, który zmniejsza objawy endometriozy jest magnez. Jego źródłem są pełnoziarniste produkty zbożowe. Pamiętaj o tym, gdy następnym razem sięgniesz na półkę – wybierz pieczywo pełnoziarniste, grube kasze, ryż brązowy i makaron razowy zamiast ich zwykłych „białych” odpowiedników.
Aby zmniejszyć ilość nasyconych kwasów tłuszczowych w diecie, które w dużej mierze są odpowiedzialne za rozwój choroby, poleca się zastąpić je chudymi produktami. Chudy nabiał (mleko o obniżonej zawartości tłuszczu, białe sery i twarogi) i białe mięso są bogatym źródłem wapnia. Jego niedobory powodują nasilenie bólu głowy i mięśni – objawy, które wzmagają się przed miesiączką u kobiet.
Reasumując, dieta kobiet narażonych na endometriozę powinna składać się z produktów bogatych w witaminy E i C, błonnik, nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, magnez i wapń.
Źródło: https://www.przelomwodzywianiu.pl/kacik-dietetyczny/jak-odzywiac-sie-w-endometriozie