Czym jest krótkowzroczność?

Krótkowzroczność to jedna z najczęściej diagnozowanych wad refrakcji. Początkowo krótkowidze nawet nie zauważają, że dzieje się coś niepożądanego z ich wzrokiem, chociaż czytanie książki zaczyna robić się bardziej męczące, tak samo jak oglądanie filmów czy pracowanie przed komputerem. Męczące migreny, bóle oczu czy skroni mogą być objawem postępującej krótkowzroczności, dlatego bardzo ważne jest, by udać się na wizytę do lekarza okulisty lub optometrysty i skontrolować wzrok. Odpowiednia skorygowana soczewkami kontaktowymi lub okularami korekcyjnymi wada nie jest uciążliwa i nie wpływa znacząco na codzienne życie.

Czym więc jest krótkowzroczność? – nasze pytanie skierowane jest do Moniki Kyciak, optometrysty sklepu bezokularow.pl.

Jakie są przyczyny krótkowzroczności?

Miopia, czyli krótkowzroczność często ma podłoże genetyczne, ale nie zawsze. Świadomość występowania tej wady refrakcji jest bardzo ważna, zwłaszcza, jeśli jesteście rodzicami, ponieważ diagnozowanie krótkowzroczności u dzieci bywa problematyczne, a sama choroba pogłębia się właśnie w czasie okresu dojrzewania, aż do 20 roku życia. – odpowiada nam optometrysta.

Jak już wspomnieliśmy, wykryta odpowiednio wcześniej ma szansę pozostać przy tzw. niskiej krótkowzroczności, czyli do – 3 dioptrii, co w zasadzie przy korzystaniu z soczewek lub okularów jest nieodczuwalne dla danej osoby. Pozostałe stopnie miopii to średnia krótkowzroczność (od – 4 do – 7 dioptrii) i wysoka krótkowzroczność (powyżej – 7 dioptrii), przy czym im wada jest głębsza, tym groźniejsza dla narządu wzroku ze względu na ryzyko wystąpienia zwyrodnienia siatkówki lub ciała szklistego.

Oprócz przyczyn genetycznych, można mówić także o czynnikach środowiskowych powodujących krótkowzroczność. Wynika to przede wszystkim ze złych nawyków, czyli czytania lub pracy przy kiepskim oświetleniu i spędzania wielu godzin dziennie przed komputerem, telewizorem lub telefonem każdego dnia latami – poprzez emitowanie tzw. niebieskiego światła, które ma niekorzystny wpływ na zdrowie oczu.  – zwraca uwagę ekspert sklepu bezokularow.pl.

Co więcej, im wyższy stopień krótkowzroczności dotyczy danej osoby, tym większe niebezpieczeństwo pogłębienia wady przy dużym wysiłku fizycznym, takim jak podnoszenie ciężarów czy … poród.

Czym jest krótkowzroczność?

Ta wada wzroku polega na upośledzeniu działania układu optycznego oka, który skupia promienie światłą w nieprawidłowy sposób sprawiając, że oko się wydłuża napinając mięśnie, przez co by zobaczyć obraz automatycznie mamy potrzebę się do niego przybliżyć – tłumaczy optometrysta sklepu bezokularow.pl, Monika Kyciak. Warto zwracać uwagę na takie zachowania i od czasu do czasu przeprowadzać domowe testy na krótkowzroczność z wykorzystaniem książki – jeśli musimy trzymać ją dość blisko nas, a po oddaleniu obraz się rozmazuje, najprawdopodobniej występuje właśnie ta wada refrakcji. Odwrotna sytuacja zachodzi w przypadku dalekowzroczności, gdzie dana osoba czuje potrzebę oddalenia się od danego obrazu, by móc go wyraźnie zobaczyć.

Jak leczyć krótkowzroczność?

Leczenie krótkowzroczności o stopniu niskim i średnim polega zwykle na odpowiedniej korekcji wzroku. W tym celu stosuje się soczewki kontaktowe sferyczne (https://www.bezokularow.pl/soczewki-sferyczne) lub okulary korekcyjne. Nie każdy jednak jest gotowy na to, by po diagnozie przejść na noszenie okularów każdego dnia, dlatego świetną opcją jest wypróbowanie soczewek kontaktowych. Dla początkujących oraz dla osób o bardzo wrażliwym wzroku poleca się soczewki kontaktowe jednodniowe (https://www.bezokularow.pl/soczewki-jednodniowe), do których nie trzeba kupować dodatkowych akcesoriów, takich jak płyn do soczewek czy pojemniczek na soczewki. Soczewki jednodniowe są jednorazowe, przeznaczone do użytku przez jeden dzień od rana do wieczora, można w nich pływać bez stresu przed zanieczyszczeniem ich i ewentualnymi chorobami oka. Korzystając z tej opcji łatwiej przyzwyczaić oko do soczewek i wyrobić sobie nawyk prawidłowego zakładania i zdejmowania soczewek.

 

 

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x