Badanie CRP dotyczy poziomu białka i jest wykonywane najczęściej w przypadku różnego typu infekcji, zapaleń, martwicy czy urazów. Czym jest dokładnie i kiedy konkretnie należy je wykonać? Dowiedz się z poniższego artykułu.
- CRP co to jest?
- Kiedy wykonuje się badanie CRP?
- Normy CRP – jak czytać wyniki badań
- Jak przygotować się do badania CRP?
CRP co to jest?
CRP jest to białko C-reaktywne, czyli inaczej mówiąc tzw. białko ostrej fazy. To szybki wskaźnik pozwalający na określenie stopnia uszkodzenia tkanki w wyniku występujących w organizmie wspomnianych wcześniej urazów, infekcji, zapalenia czy też martwicy niedokrwiennej mięśni. Jest szczególnie przydatne w diagnozowaniu oraz monitorowaniu leczenia uszkodzeń tkanek w przebiegu infekcji, stanów zapalnych, chorób nowotworowych i reumatycznych, stanów pourazowych czy też zawału serca. Poziom owego białka wzrasta w osoczu i surowicy w trakcie odpowiedzi organizmu na infekcje (zwłaszcza bakteryjne), a także w rezultacie stanów zapalnych bez tła infekcyjnego. Widoczny wzrost poziomu stężenia tego białka następuje w czasie od 4 do 8 godzin od wystąpienia przyczyny, dlatego też CRP jest tak istotnym parametrem w stanach ostrych, w przeciwieństwie do poziomu OB.
Rola fizjologiczna omawianego typu białka polega na rozpoznawaniu, a następnie likwidowaniu patogenów obcych, takich jak pasożyty, grzyby oraz bakterie, a także na usuwaniu potencjalnie toksycznych i niebezpiecznych endogennych substancji, które są uwalniane z tkanek uszkodzonych (np. fragmentów DNA i tkanek). Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie internetowej: https://diag.pl/.
Kiedy wykonuje się badanie CRP?
Lekarz może zlecić wykonanie badania CRP przy podejrzeniu wystąpienia u pacjenta możliwej infekcji. Przy jakich rodzajach infekcji jest to szczególnie wskazane? Należą do nich wszelkiego rodzaju infekcje bakteryjne, pasożytnicze, grzybicze oraz wirusowe. Normę białka CRP warto także sprawdzić w sytuacji wystąpienia schorzeń układu immunologicznego, np. tocznia rumieniowatego. Ponadto badanie to powinny również regularnie wykonywać osoby chore na białaczkę. Na możliwe przyczyny odchyleń od normy wpływać mogą ponadto: oparzenia, choroby autoimmunologiczne, posocznica, infestacje pasożytnicze, choroby reumatyczne, choroba Crohna, martwica tkanek, urazy chirurgiczne, niektóre nowotwory, ostre zespoły wieńcowe, choroby reumatyczne, stany zapalne uogólnione i miejscowe, zakażenia wirusowe i bakteryjne.
Norma CRP jest również sprawdzana u noworodków. W przypadku wystąpienia wyniku podwyższonego, można podejrzewać infekcję okołoporodową. W takiej sytuacji maluchowi podaje się zwykle antybiotyk, a po kilku dniach badanie jest wykonywane powtórnie. Z kolei u dzieci starszych badanie CRP jest wykonywane przy przedłużających się infekcjach, np. katarze czy przeziębieniu. U najmłodszych pacjentów krew do badania jest pobierana najczęściej z palca. Więcej o badaniu CRP dowiesz się z strony: http://diag.pl/sklep/badania/crp-ilosciowo/.
Normy CRP – jak czytać wyniki badań
Białko CRP jest syntetyzowane w wątrobie pod wpływem prozapalnych cytokin. Jego stężenie fizjologicznie u zdrowej osoby nie powinno przekraczać 5 mg/L, jednakże u osób cierpiących na nadciśnienie, palaczy czy osób otyłych może ono wynosić do 10 mg/L. Dlatego też stężenie większe niż 10 mg/L jest już uznawane za patologiczne, z kolei dalszy wzrost białka w kolejnych godzinach może już być drastyczny (może wynieść nawet tysiąckrotność początkowego poziomu).
Co ważne, nie powinno się interpretować wyników samodzielnie, bowiem progi odpowiadają konkretnym jednostkom chorobowym. Ponadto interpretując poziom CRP, należy także wziąć pod uwagę wskaźnik OB. Dlatego też odczyt wyników badania powinien zostać zawsze wykonany przez lekarza specjalistę, który określi go w oparciu o normy obowiązujące np. w niektórych chorobach.
Należy mieć na uwadze, że na wynik badania wpływ mogą mieć czynniki takie jak lipemia oraz czynnik reumatoidalny. Na poziom białka wpływ mogą mieć również niektóre leki. Wybrane farmaceutyki, np. lekarstwa stosowane w walce z cholesterolem, mogą obniżać CRP. Należą do nich fibraty, statyny (które mogą obniżyć poziom CRP nawet o 20-30%), a także betablokery, które są stosowane w jaskrze, nadczynności tarczycy czy też chorobach serca.
Jak przygotować się do badania CRP?
Nie ma szczególnych wytycznych dotyczących przygotowania się pacjenta do wykonania badania CRP. Zaleca się jednakże, aby był on na czczo, tzn. ostatni posiłek przed badaniem pacjent powinien zjeść min. 8-12 godzin wcześniej. Dlatego też najlepiej, aby było ono wykonywane w godzinach porannych. Badanie polega na pobraniu od pacjenta krwi z żyły łokciowej, jest więc niemal bezbolesne. W trakcie badania pacjent powinien być odpowiednio nawodniony, wypoczęty oraz zrelaksowany. Przed samym badaniem może dodatkowo wypić niewielką ilość wody. Badania CRP można wykonać zarówno prywatnie, jak też w ramach NFZ, po uprzednim uzyskaniu skierowania na badania od lekarza prowadzącego albo rodzinnego.
undefined