Cukrzyca to przewlekła choroba metaboliczna, związana z nieprawidłowym wydzielaniem lub działaniem insuliny – hormonu produkowanego w trzustce, który odgrywa znaczącą rolę w metabolizmie węglowodanów. W Polsce na cukrzycę leczy się ponad dwa miliony ludzi. Niektórzy mówią o kolejnym milionie, na który składają się osoby z niezdiagnozowaną chorobą. O tym, jak ją rozpoznać i na czym polega jej leczenie, piszemy w poniższym artykule.
Cukrzyca – charakterystyka i przyczyny
Rodzajów cukrzycy jest niestety kilka. Do najczęściej rozpoznawanych należy cukrzyca typu I zwana insulinozależną i typu II zwana insulinoniezależną (80% przypadków). Trudno wymienić jedną przyczynę cukrzycy – jest ich wiele i różnią się w zależności od odmiany choroby. Z całą pewnością dużą rolę odgrywa czynnik genetyczny. Do rozwoju choroby może przyczynić się także otyłość, niezdrowa dieta (zawierająca dużo wysoko przetworzonych produktów, niska aktywność fizyczna, przyjmowanie leków sterydowych, przebyte choroby trzustki i jej uszkodzenia (zwłaszcza do rozwoju cukrzycy typu 1) i inne.
Objawy cukrzycy
Najłatwiej rozpoznać cukrzycę sprawdzając poziom glukozy we krwi – jeśli jest on podwyższony, może to świadczyć o występowaniu choroby. Nie oszukujmy się jednak, większość osób nie wykonuje regularnie badań, które mogłyby dostarczyć takiej informacji. Wśród objawów, które można zauważyć gołym okiem, możemy wymienić:
- Duże pragnienie i częste oddawanie moczu (przy obu typach choroby),
- Utrata wagi mimo zachowania apetytu (przy obu typach),
- Osłabienie, senność (przy obu typach),
- Nieostre, zamazane widzenie (przy obu typach),
- Drażliwość apatia (przy II typie),
- Łatwe powstawanie siniaków i wolne gojenie się ran (przy II typie),
- Sucha, swędząca skóra (II typ),
- Mrowienie lub chwilowe zaburzenia czucia w stopach (II)
- Zaburzenia erekcji (II),
- Częste zapalenia pochwy (II).
Cukrzyca – leczenie
Najprościej mówiąc, leczenie cukrzycy polega na ustabilizowaniu poziomu cukru we krwi oraz profilaktyce powikłań. Zależy ono oczywiście od typu cukrzycy. Przy pierwszym konieczne jest podawanie insuliny, a przy drugim niekoniecznie – istnieją inne leki (np. metformina). Niezwykle pomocna okazuje się także zmiana nawyków żywieniowych i prowadzenie zdrowego trybu życia. Szczegółowy plan leczenia ustala lekarz oczywiście w porozumieniu z pacjentem. Warto w tym miejscu wspomnieć, że nieleczona cukrzyca może prowadzić do śpiączki cukrzycowej, a nawet do śmierci.
Jeśli podejrzewasz u siebie chorobę lub szukasz pomocy w leczeniu, zapoznaj się z ofertą placówek EMC SA – największej sieci szpitali i przychodni w Polsce.